FOR USERS

Library
My library

+ Add to library

Profile

Przegląd aktywności wirusów mobilnych w styczniu 2017 według Doctor Web

31 stycznia 2017

W pierwszym miesiącu 2017 roku analitycy bezpieczeństwa Doctor Web wykryli trojana dla Androida infiltrującego uruchomiony proces aplikacji Sklep Play i w skrycie pobierającego aplikacje z Google Play. Później analitycy bezpieczeństwa przebadali trojana bankowego dla Androida, którego kod źródłowy został opublikowany online przez cyberprzestępców. Również w styczniu wykryto kolejnego trojana bankowego dla Androida; był dystrybuowany jako gra Super Mario Run, która wciąż nie jest dostępna dla urządzeń z Androidem. Również w ostatnim miesiącu wykryto w Google Play nowego trojana ransomware; blokował on ekrany smartfonów i tabletów z Androidem.

Główne trendy stycznia

  • Wykrycie trojana dla Androida infiltrującego uruchomiony proces aplikacji Sklep Play i w skrycie pobierającego aplikacje z Google Play
  • Dystrybucja nowych trojanów bankowych
  • Wykrycie trojana ransomware w Google Play

Mobilne zagrożenie miesiąca

Na początku stycznia analitycy bezpieczeństwa Doctor Web wykryli trojana Android.Skyfin.1.origin, infiltrującego uruchomiony proces aplikacji Sklep Play, wykradającego poufne informacje i w skrycie pobierającego aplikacje z Google Play, sztucznie zwiększając ich popularność. Android.Skyfin.1.origin posiada następujące cechy:

Aby uzyskać więcej informacji o tym trojanie, zajrzyj do artykułu opublikowanego przez Doctor Web.

Najpopularniejsze zagrożenia na podstawie statystyk zebranych przez Dr.Web dla Androida

Najpopularniejsze zagrożenia na podstawie statystyk zebranych przez Dr.Web dla Androida #drweb

Najpopularniejsze zagrożenia na podstawie statystyk zebranych przez Dr.Web dla Androida #drweb

Trojany bankowe dla Androida

W styczniu wykryto trojana bankowego Android.BankBot.140.origin; był on dystrybuowany przez cyberprzestępców jako gra Super Mario Run. Jest ona obecnie dostępna tylko dla urządzeń z systemem iOS; tym samym, wykorzystując ten schemat, cyberprzestępcy zwiększyli prawdopodobieństwo, że użytkownicy zainteresowani grą zainstalują rzeczone malware.

Android.BankBot.140.origin ; był on dystrybuowany przez cyberprzestępców jako gra Super Mario Run. Jest ona obecnie dostępna tylko dla urządzeń z systemem iOS; tym samym, wykorzystując ten schemat, cyberprzestępcy zwiększyli prawdopodobieństwo, że użytkownicy zainteresowani grą zainstalują rzeczone malware.

bankbot140 #drwebbankbot140 #drwebbankbot140 #drweb

W połowie miesiąca analitycy Doctor Web wykryli trojana bankowego Android.BankBot.149.origin, którego kod źródłowy został opublikowany online przez cyberprzestępców. To malware śledzi uruchomienie aplikacji używanych do zdalnego dostępu do usług bankowych i usług obsługi płatności online i wyświetla na ich wierzchu fałszywe formularze monitujące o wprowadzenie loginów i haseł do kont użytkowników. Dodatkowo, Android.BankBot.149.origin próbuje uzyskać informacje o karcie bankowej wyświetlając okienko dialogowe wyłudzające informacje na wierzchu aplikacji Sklep Play.

Ten trojan może również przechwytywać przychodzące wiadomości SMS i próbować je ukryć, śledzić koordynaty GPS zainfekowanego urządzenia, wykradać informacje z listy kontaktów i potrafi wysyłać wiadomości na wszystkie dostępne numery. Aby uzyskać więcej informacji na temat Android.BankBot.149.origin, zajrzyj do artykułu opublikowanego przez Doctor Web.

bankbot149 #drweb bankbot149 #drweb bankbot149 #drweb bankbot149 #drweb bankbot149 #drweb

Trojany w Google Play

W zeszłym miesiącu wykryto w Google Play trojana ransomware Android.Locker.387.origin; wymagał on użycia skomplikowanej procedury wykrywania i był chroniony specjalnym programem pakującym. Niemniej jednak Dr.Web dla Androida z powodzeniem wykrywa go jako Android.Packed.15893. Ten trojan był dystrybuowany jako program Energy Rescue, który rzekomo optymalizował wydajność baterii. Po uruchomieniu Android.Locker.387.origin zachęca użytkownika do udzielenia mu w urządzeniu mobilnym uprawnień administracyjnych i blokuje zainfekowany smartfon lub tablet, żądając okupu za jego odblokowanie. Warto zauważyć, że to ransomware nie atakowało urządzeń użytkowników z Rosji, Ukrainy i Białorusi.

Locker387 #drweb Locker387 #drweb Locker387 #drweb

Oprócz blokowania urządzeń z Androidem, Android.Locker.387.origin wykrada informacje na temat listy kontaktów i wszystkie dostępne wiadomości SMS.

Cyberprzestępcy są wciąż zainteresowani urządzeniami z Androidem i tworzeniem licznych złośliwych programów dla tej platformy mobilnej. W celu zabezpieczenia smartfonów i tabletów zalecamy zainstalowanie Dr.Web dla Androida, który z powodzeniem wykrywa trojany dla Androida i inne malware.

Już teraz zabezpiecz swoje urządzenie z Androidem razem z Dr.Web

Kup online Kup w Google Play Kup w Google Play

The Russian developer of Dr.Web anti-viruses
Doctor Web has been developing anti-virus software since 1992
Dr.Web is trusted by users around the world in 200+ countries
The company has delivered an anti-virus as a service since 2007
24/7 tech support

Dr.Web © Doctor Web
2003 — 2022

Doctor Web to rosyjski producent oprogramowania antywirusowego Dr.Web. Rozwijamy nasze produkty od 1992 roku.

125124, Rosja, Moskwa, 3. ulica Jamskiego Pola 2-12A