Defend what you create

Other Resources

Zamknij

Library
My library

+ Add to library

Profile

Back to news

Doctor Web wykrył nowego trojana bankowego

24 listopada 2017

Trojany zaprojektowane do wykradania pieniędzy z kont bankowych stanowią poważne zagrożenie. Ponieważ trojany bankowe są zazwyczaj dość złożonymi, wielokomponentowymi złośliwymi programami, to nie pojawiają się zbyt często. Specjaliści Doctor Web przebadali nową wersję złośliwego programu z dobrze znanej rodziny Trojan.Gozi.

Nowy trojan bankowy nazwany Trojan.Gozi.64, jest oparty na kodzie źródłowym poprzedniej wersji Trojan.Gozi; której kod został upubliczniony dość dawno temu. Tak jak inni reprezentanci tej rodziny, Trojan.Gozi.64 potrafi infekować komputery pracujące w 32- i 64-bitowych wersjach Windows. Trojan posiada modułową architekturę, jednakże w odróżnieniu od poprzednich modyfikacji, w całości składa się z oddzielnie pobieranych wtyczek. Trojan.Gozi.64 nie posiada również algorytmów do generowania serwerów zarządzających. Adresy serwera są zakodowane w jego konfiguracji, natomiast jako słownika, jedna z pierwszych wersji Gozi używa pliku tekstowego pobranego z serwera NASA.

Twórcy trojana wbudowali ograniczenie w złośliwym programie które pozwala mu na działanie w Microsoft Windows 7 i nowszych. Złośliwy program nie działa na wcześniejszych wersjach Windows. Dodatkowe moduły są pobierane z serwera kontrolno-zarządzającego z użyciem specjalnej biblioteki ładującej. Dodatkowo, protokół wymiany danych wirusa używa szyfrowania. Program ładujący wirusa Trojan.Gozi.64 potrafi wykonywać na zainfekowanej maszynie następujące złośliwe funkcje:

  • Sprawdzanie dostępności aktualizacji trojana;
  • Pobieranie ze zdalnego serwera wtyczek dla przeglądarek używanych do wstrzykiwania kodu w strony www;
  • Pobieranie ze zdalnego serwera konfiguracji dla operacji wstrzykiwania kodu w strony www;
  • Pozyskiwanie osobistych zadań, włączając te wymagające pobierania dodatkowych wtyczek;
  • Zdalne zarządzanie komputerem.

W celu przeprowadzania wstrzyknięć kodu w strony www, Trojan.Gozi.64 używa swojej własnej konfigurowalnej wtyczki. Na chwilę obecną nasi analitycy bezpieczeństwa posiadają wiedzę o istnieniu wtyczek dla Microsoft Internet Explorer, Microsoft Edge, Google Chrome i Mozilla Firefox. Gdy zainstaluje ona stosowny moduł, trojan odbiera z serwera kontrolno-zarządzającego archiwum ZIP zawierające konfigurację dla operacji wstrzykiwania kodu w strony www. W rezultacie, Trojan.Gozi.64 potrafi wstrzykiwać niezależny kontent w strony www przeglądane przez użytkownika. Ten kontent potrafi, na przykład, działać jako fałszywy formularze autoryzacyjne na stronach www banków i systemów bankowości on-line. Dodatkowo, z przyczyny faktu, że ta modyfikacja strony www jest dokonywana bezpośrednio na zainfekowanym komputerze, to URL zmienionej strony www widoczny w pasku adresowym przeglądarki pozostaje nietknięty, coś, co mogłoby powstrzymać użytkownika przed realizowaniem pewnych kroków tu nie występuje. Wszystkie dane wprowadzane przez użytkownika w fałszywym formularzu są wysyłane do cyberprzestępców, co skutkuje naruszeniem bezpieczeństwa konta bankowego ofiary trojana.

screenshot Android.RemoteCode.106.origin #drweb

Co więcej, na zainfekowanym komputerze mogą być pobierane i instalowane dodatkowe moduły; te moduły mogą zawierać wtyczkę keylogger’a, moduł do zdalnego dostępu do zainfekowanej maszyny (VNC), komponent serwera proxy SOCKS, wtyczkę do wykradania danych autoryzacyjnych z klientów poczty i parę innych.

Sygnatury trojana bankowego Trojan.Gozi.64 i jego modułów zostały dodane do bazy wirusów Dr.Web I tym samym nie stanowią one zagrożenia dla komputerów chronionych przez programy Dr.Web.

Więcej na temat tego trojana

Tell us what you think

You will be awarded one Dr.Webling per comment. To ask Doctor Web’s site administration about a news item, enter @admin at the beginning of your comment. If your question is for the author of one of the comments, put @ before their names.


Other comments

The Russian developer of Dr.Web anti-viruses
Doctor Web has been developing anti-virus software since 1992
Dr.Web is trusted by users around the world in 200+ countries
The company has delivered an anti-virus as a service since 2007
24/7 tech support

Dr.Web © Doctor Web
2003 — 2021

Doctor Web to rosyjski producent oprogramowania antywirusowego Dr.Web. Rozwijamy nasze produkty od 1992 roku.

125124, Rosja, Moskwa, 3. ulica Jamskiego Pola 2-12A