The page may not load correctly.
3 kwietnia 2017
Początek wiosny odznaczył się intensywną aktywnością części cyberprzestępców zaangażowanych w oszustwa internetowe i dystrybucję złośliwego oprogramowania. Co więcej, w marcu wykryto trojana dla Linuxa zaprojektowanego do przeprowadzania ataków DDoS. Poza tym analitycy bezpieczeństwa Doctor Web wykryli w Google Play program z wbudowanym modułem wyświetlającym denerwujące reklamy na ekranach urządzeń z Androidem, która to aplikacja została zainstalowana przez co najmniej 50 milionów użytkowników. Dodatkowo w ciągu pierwszego miesiąca wiosny do bazy niezalecanych stron www dodano kilka adresów potencjalnie niebezpiecznych zasobów Internetu.
Malware dla Linuxa zazwyczaj ładuje inne trojany na zainfekowane urządzenie, uruchamia serwer proxy, lub przeprowadza ataki DDoS. Trojan wykryty w marcu przez analityków bezpieczeństwa Doctor Web, nazwany później jako Linux.DDoS.117, wykonuje to ostatnie zadanie.
Ten złośliwy program posiada wersje na następujące platformy sprzętowe: Intel x86, M68K, MIPS, MIPSEL, SPARC, SH4, Power PC i ARM. Uruchomiony, Linux.DDoS.117 oczekuje na połączenie z Internetem i gdy zostanie ono zestawione, wysyła do agresorów informacje o zainfekowanym urządzeniu. Trojan może otrzymywać polecenia i wykonywać je z użyciem interpretera poleceń (powłoki) SH. Z pomocą specjalnych komend cyberprzestępcy wysyłają do trojana nazwę atakowanego hosta i dane o czasie trwania ataku DDoS. Bardziej szczegółowe informacje o Linux.DDoS.117 można znaleźć w specyfikacji technicznej tego złośliwego programu.
W marcu do wsparcia technicznego Doctor Web najczęściej docierały zgłoszenia pochodzące od ofiar następujących modyfikacji ransomware szyfrującego pliki:
Na początku marca użytkownik forum bleepingcomputer.com opublikował link do listy kluczy prywatnych używanych przez trojana ransomware Dharma. Zgodnie z klasyfikacją Doctor Web jest to wirus Trojan.Encoder.3953. Jest to już drugi przypadek wycieku kluczy prywatnych należących do tego programu szyfrującego. Pliki zaszyfrowane przez tego trojana są uzupełniane przyrostkiem zawierającym adres e-mail cyberprzestępców i jednym z następujących rozszerzeń: .xtbl, .CrySiS, .crypted, .crypt lub .lock. Dzięki temu wyciekowi kluczy analitycy bezpieczeństwa Doctor Web już 2-go marca byli zdolni do opracowania metody deszyfracji plików zaszyfrowanych przez Trojan.Encoder.3953.
Również w marcu specjaliści Doctor Web stworzyli algorytm odszyfrowywania danych zaszyfrowanych przez wirusa Trojan.Encoder.10465. Ten złośliwy program został napisany w języku Delphi i dodaje rozszerzenie .crptxxx do zainfekowanych przez siebie plików. Aby uzyskać więcej informacji o tym programie szyfrującym i o zaleceniach postępowania dla jego ofiar, zajrzyj do tego artykułu.
Ta funkcjonalność nie jest dostępna w Antywirusie Dr.Web dla Windows.
Zapobieganie Utracie Danych | |
---|---|
![]() | ![]() |
luty 2017 | marzec 2017 | Dynamika |
---|---|---|
+ 134,063 | + 223,173 | + 66.46% |
W marcu analitycy bezpieczeństwa Doctor Web wykryli ponad 500 fałszywych stron www wymierzonych w posiadaczy i administratorów zasobów Internetu. Wielu z nich otrzymało email rzekomo wysłany przez serwis Yandex, zawierający ofertę poprawy pozycji ich strony www w wynikach wyszukiwania informacji w Internecie. Zawierał on link do strony zawierającej formularz płatności za oferowaną usługę.
Ta oferta była zwykłym oszustwem: po dokonaniu wpłaty ofiary nie otrzymywały obiecanych im korzyści. Cyberprzestępcy stworzyli ponad 500 takich stron i dystrybuowali je z użyciem kilku serwisów hostingowych.
W marcu specjaliści Doctor Web wykryli w Google Play nowy moduł reklamowy nazwany Adware.Cootek.1.origin. Był on wbudowany w program o nazwie TouchPal, będący klawiaturą ekranową. Po zainstalowaniu tej aplikacji Adware.Cootek.1.origin wyświetlał kilka rodzajów denerwujących reklam; na przykład tworzył nieusuwalne widżety i osadzał banery na ekranie blokady. Dodatkowo wyświetlał reklamy na urządzeniach mobilnych tuż po tym, jak zostały odblokowane.
Najbardziej godne uwagi wydarzenia marca powiązane z malware dla urządzeń mobilnych:
Dowiedz się więcej o złośliwych i niepożądanych programach dla urządzeń mobilnych z naszego specjalnego przeglądu.
Statystyki wirusów Opisy wirusów Comiesięczne przeglądy wirusów