FOR USERS

Library
My library

+ Add to library

Profile

Back to news

Wykrycie trojana bankowego w zhakowanych grach dla Androida

26 maja 2016

Analitycy bezpieczeństwa Doctor Web regularnie odnotowują przypadki wykrycia urządzeń mobilnych z Androidem zainfekowanych trojanami bankowymi. Aby zapewnić szybsze rozpowszechnianie się złośliwych aplikacji, twórcy wirusów zazwyczaj ukrywają je pod postacią niegroźnych programów. Android.BankBot.104.origin nie jest tu wyjątkiem, ponieważ cyberprzestępcy dystrybuują to malware pod płaszczykiem narzędzia hakerskiego dla gier mobilnych i jako program do oszukiwania w grach.

Tym razem agresorzy skupili swoją uwagę na tych użytkownikach, którzy preferują granie w zhakowane gry, co czyni rozgrywkę łatwiejszą i szybszą. Aby z powodzeniem dystrybuować trojana, twórcy wirusa monitorują, czy potencjalna ofiara przeszukuje Internet w celu znalezienia nieuczciwych kodów do gry ułatwiających jej przejście (na przykład nieskończonych zasobów złota, kryształów, itp.), lub też pobrania zhakowanej wersji ulubionej gry. Tym samym, pośród wyników wyszukiwania użytkownik zobaczy linki prowadzące do różnych nieuczciwych stron www zaprojektowanych specjalnie w celu oszukiwania naiwnych graczy.

screen Android.BankBot.104.origin #drweb screen Android.BankBot.104.origin #drweb

Te strony www potrafią informować użytkowników o ponad 1000 różnych gier mobilnych — z tego powodu wyszukiwarka wyświetla te fałszywe linki na początku listy wyników wyszukiwania. Warto zauważyć, że wszystkie te zasoby posiadają ważne podpisy cyfrowe, co czyni je w oczach użytkownika godnymi zaufania i bezpiecznymi.

Gdy użytkownik próbuje pobrać grę z takiej strony, zostaje przekierowany na inną „oszukańczą” stronę www używaną do rozpowszechniania wirusa Android.BankBot.104.origin pod płaszczykiem zhakowanej gry lub oprogramowania do oszukiwania w grach. Dodatkowo, oprócz tego trojana bankowego, strona potrafi dystrybuować inne zagrożenia należące do rodziny Android.ZBot.

screen Android.BankBot.104.origin #drweb

Android.BankBot.104.origin jest chroniony z użyciem specjalnego programu pakującego który komplikuje wykrycie trojana przez antywirusa i przeprowadzenie jego analizy. Jedna z jego ostatnich tego typu modyfikacji została nazwana Android.BankBot.72; biorąc pod uwagę, że agresorzy zawsze tworzą nową, przepakowaną wersję trojana, to malware może być wykrywane pod różnymi nazwami. Android.BankBot.104.origin jest zamaskowaną wersją Android.BankBot.80.origin, co w praktyce oznacza, że jego kod został zaszyfrowany z użyciem mocnych metod kryptograficznych.

screen Android.BankBot.104.origin #drweb

Android.BankBot.104.origin jest instalowany w urządzeniu mobilnym jako aplikacja o nazwie “HACK”. Uruchomiony, trojan próbuje uzyskać uprawnienia administratora, a następnie usuwa swój skrót z ekranu domowego systemu.

screen Android.BankBot.104.origin #drweb screen Android.BankBot.104.origin #drweb

Następnie trojan określa, czy na urządzeniu jest zainstalowana aplikacja do bankowości online i jak duża suma środków jest dostępna na koncie bankowym użytkownika. W tym celu Android.BankBot.104.origin wysyła specjalną komendę SMS na numery systemu bankowego. Gdy ta operacja mu się powiedzie, trojan próbuje w skryty sposób przesłać pieniądze z konta bankowego ofiary na rachunek cyberprzestępców.

Co więcej, agresorzy kontrolują trojana ze zdalnego serwera. W ten sposób malware potrafi włączyć przekazywanie połączeń na określony numer, ukrywać i przechwytywać wiadomości SMS, wysyłać wiadomości tekstowe i żądania USSD, oraz wykonywać inne złośliwe działania.

Specjaliści Doctor Web usilnie zalecają unikanie odwiedzania tego typu podejrzanych zasobów i pobierania zhakowanych gier mobilnych i aplikacji, jeśli nie chcesz stracić wszystkich pieniędzy ze swojego konta bankowego. Antywirusy Dr.Web dla Androida z powodzeniem wykrywają wszystkie znane modyfikacje tego trojana i tym samym ten złośliwy program nie stanowi zagrożenia dla naszych użytkowników.

Więcej na temat tego trojana

Tell us what you think

To ask Doctor Web’s site administration about a news item, enter @admin at the beginning of your comment. If your question is for the author of one of the comments, put @ before their names.


Other comments

The Russian developer of Dr.Web anti-viruses
Doctor Web has been developing anti-virus software since 1992
Dr.Web is trusted by users around the world in 200+ countries
The company has delivered an anti-virus as a service since 2007
24/7 tech support

Dr.Web © Doctor Web
2003 — 2022

Doctor Web to rosyjski producent oprogramowania antywirusowego Dr.Web. Rozwijamy nasze produkty od 1992 roku.

125124, Rosja, Moskwa, 3. ulica Jamskiego Pola 2-12A