FOR USERS

Library
My library

+ Add to library

Profile

Przegląd złośliwych programów mobilnych według Doctor Web - październik 2015

30 października 2015

GŁÓWNE TRENDY PAŹDZIERNIKA

  • Wykrycie niebezpiecznego trojana wymierzonego w urządzenia z systemem iOS
  • Wykrycie kolejnego złośliwego programu w Google Play
  • Nowe przypadki firmware systemu Android zainfekowanego złośliwymi aplikacjami
  • Pojawienie się nowych trojanów bankowych

Liczba wpisów w bazie wirusów Dr.Web dotyczących złośliwego i niechcianego oprogramowania wymierzonego w system Android

wrzesień 2015październik 2015Dynamika
1403315135+7,85%

Zagrożenie mobilne miesiąca

Z początkiem października analitycy bezpieczeństwa wykryli nowego trojana wymierzonego w system iOS. Program, nazwany IPhoneOS.Trojan.YiSpecter.2, był dystrybuowany jako niegroźna aplikacja, głównie pomiędzy użytkownikami w Chinach. W szczególności, jeśli użytkownik odwiedził stronę www z treściami dla dorosłych aby obejrzeć kilka filmów, to był zachęcany do zainstalowania specjalnego odtwarzacza wideo, który, oprócz posiadania funkcji odtwarzania tychże filmów, zawierał trojana. Do rozpowszechniania tego złośliwego programu, cyberprzestępcy wykorzystali korporacyjną metodę dystrybucji oprogramowania pozwalającą właścicielom urządzeń z systemem iOS na pobieranie aplikacji ze źródeł innych niż App Store — co więcej, IPhoneOS.Trojan.YiSpecter.2 instalował się na smartfonach i tabletach niezależnie od tego, czy posiadały “jailbreak”, czy też nie.

#drweb #drweb #drweb

IPhoneOS.Trojan.YiSpecter.2 posiada następujące funkcje:

Trojany w Google Play

W październiku analitycy bezpieczeństwa wykryli kolejnego trojana w Google Play. Trojan, nazwany Android.PWS.3, ukrywał się jako odtwarzacz audio pozwalający użytkownikom serwisu Vkontakte (“ВКонтакте”) słuchać zawartości audio. Uruchomiony, Android.PWS.3 zachęcał potencjalną ofiarę do zalogowania się do jej konta w Vkontakte, wyświetlając stosowny formularz autoryzacyjny. Gdy tylko użytkownik wprowadził swój login i hasło, trojan przekazywał te informacje cyberprzestępcom. Co więcej, gdy połączenie z serwerem kontrolno-zarządzającym zostało zestawione, trojan otrzymywał listę grup Vkontakte, do których automatycznie dodawał użytkowników zaatakowanych urządzeń, promując te społeczności.

#drweb #drweb #drweb

Trojany w firmware

Prawie w każdym miesiącu analitycy bezpieczeństwa Doctor Web rejestrują nowe przypadki firmware systemu Android zainfekowanego złośliwymi aplikacjami — drugi miesiąc jesieni nie był tu wyjątkiem. W tym czasie kilka urządzeń mobilnych miało preinstalowany złośliwy program nazwany Android.Cooee.1. To malware jest zawarte w aplikacji uruchamiającej (środowisku graficznym systemu Android) i zawiera kilka specjalnych modułów odpowiedzialnych za wyświetlanie reklam. Co więcej, ten złośliwy program potrafi pobierać i uruchamiać nie tylko dodatkowe pakiety reklam, ale i inne aplikacje, włączając w to te złośliwe — przykładowo, Android.DownLoader.225 zaprojektowany do skrytego pobierania na zaatakowanym urządzeniu różnych programów.

Jeśli użytkownik usunie aplikację uruchamiającą zawierającą Android.Cooee.1, to podczas następnego włączenia urządzenia system operacyjny nie załaduje się. Z tego powodu, zanim odinstalujemy złośliwy program, musimy zainstalować inną aplikację uruchamiającą i ustawić ją jako domyślną.

Trojany bankowe

W październiku duża ilość różnych trojanów bankowych kontynuowała ataki na urządzenia z systemem Android. Jeden z tych trojanów to Android.BankBot.80.origin, który został wykryty pod koniec miesiąca i ukrywał się pod postacią oficjalnej aplikacji bankowej jednej z rosyjskich organizacji finansowych. Gdy Android.BankBot.80.origin zostanie zainstalowany i uruchomiony, zachęca użytkownika do udzielenia mu uprawnień administratora. Gdy zgoda zostanie udzielona, malware skanuje listę kontaktów użytkownika, wysyłając na wszystkie numery wiadomość SMS wyglądającą w następujący sposób: Hi! Vote for me http://******konkurs.ru/ (“Привет, проголосуй за меня http://******konkurs.ru/”). Link z tej wiadomości prowadzi na fałszywą stronę www rzekomo powiązaną z konkursem fotograficznym. Z tej strony www na urządzenie ofiary ładowana jest modyfikacja trojana wykrywana przez Dr.Web jako Android.SmsBot.472.origin. Co więcej, strona oferuje właścicielom smartfonów i tabletów możliwość zainstalowania specjalnego programu do głosowania, który jest w rzeczywistości kolejną wersją Android.BankBot.80.origin.

#drweb #drweb

Trojan może pochwalić się następującymi cechami:

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Android.BankBot.80.origin, przejdź do artykułu.

Liczba wpisów w bazie wirusów Dr.Web dotycząca trojanów bankowych z rodziny Android.BankBot:

wrzesień 2015październik 2015Dynamika
142148+4.2%

Liczba wpisów w bazie wirusów Dr.Web dotycząca wielokomponentowych trojanów z rodziny Android.SmsSend:

wrzesień 2015październik 2015Dynamika
520550+5.8%
The Russian developer of Dr.Web anti-viruses
Doctor Web has been developing anti-virus software since 1992
Dr.Web is trusted by users around the world in 200+ countries
The company has delivered an anti-virus as a service since 2007
24/7 tech support

Dr.Web © Doctor Web
2003 — 2021

Doctor Web to rosyjski producent oprogramowania antywirusowego Dr.Web. Rozwijamy nasze produkty od 1992 roku.

125124, Rosja, Moskwa, 3. ulica Jamskiego Pola 2-12A