FOR USERS

Library
My library

+ Add to library

Profile

Przegląd aktywności wirusów według Doctor Web – wrzesień 2015

2 października 2015

Początek jesieni był naznaczony wysoką aktywnością niektórych twórców wirusów — we wrześniu analitycy bezpieczeństwa Doctor Web wykryli kilka instalatorów niechcianych aplikacji i programów reklamowych zaprojektowanych dla Windows i Mac OS X. Ponadto, pojawiły się złośliwe programy dla Linuxa i Androida oraz nowy trojan wymierzony w terminale POS.

Główne trendy września:

  • Pojawienie się nowego trojana dla terminali POS
  • Dystrybucja nowych instalatorów programów reklamowych i niechcianych aplikacji dla Windows i Mac OS X
  • Dystrybucja nowych złośliwych programów dla Androida i Linuxa

Zagrożenie miesiąca

Od wielu lat terminale POS pracujące w systemie Windows pozostają jednym z ulubionych celów dla twórców wirusów. Różne metody wykradania danych kart bankowych zapisywanych przez te urządzenia są znane cyberprzestępcom już od jakiegoś czasu. We wrześniu analitycy bezpieczeństwa Doctor Web przebadali złośliwy program używany dokładnie w tym celu — trojan, który okazał się być modyfikacją BackDoor.Neutrino.50, został nazwany Trojan.MWZLesson.

Trojan.MWZLesson potrafi wykonywać następujące komendy:

Aby dowiedzieć się więcej na temat tego trojana, zajrzyj do wiadomości opublikowanej przez Doctor Web.

Najpopularniejsze zagrożenia według statystyk Dr.Web CureIt!

We wrześniu 2015 Dr.Web CureIt! wykrył 155554503 niepożądanych, potencjalnie niebezpiecznych i złośliwych obiektów.

screen

Najpopularniejsze zagrożenia według danych z serwerów statystyk Doctor Web

screen

Statystyki dotyczące najpopularniejszych złośliwych programów wykrytych w ruchu poczty elektronicznej

screen

Botnety

Analitycy bezpieczeństwa Doctor Web kontynuują monitorowanie botnetów stworzonych przez cyberprzestępców z użyciem infektora plików Win32.Rmnet.12. Średnia dzienna aktywność tych botnetów jest pokazana na następujących diagramach:

screen

screen

Rmnet—to rodzina wirusów rozpowszechniających się bez interwencji użytkownika. Mogą one wbudowywać zawartość w załadowane strony www (co teoretycznie daje cyberprzestępcom możliwość uzyskania dostępu do informacji o kontach bankowych ofiar) jak i wykradać ciasteczka i hasła zapisane w popularnych klientach FTP i wykonywać inne polecenia wydawane przez cyberprzestępców.

Również botnet składający się z komputerów zainfekowanych wirusem Win32.Sector wciąż pozostaje aktywny. Jego średnią dzienną aktywność można zobaczyć na następującej ilustracji:

screen

Win32.Sector potrafi wykonywać następujące działania:

We wrześniu cyberprzestępcy kontrolujący bitnet wirusa Linux.BackDoor.Gates.5 stali się bardziej aktywni i zintensyfikowali ataki DDoS na różne zasoby internetowe — w porównaniu z poprzednim miesiącem liczba zaatakowanych adresów IP zwiększyła się o 263,5 procenta i wyniosła 7572. Co więcej, Stany Zjednoczone trafiły na pierwsze miejsce, podczas gdy Chiny zajęły drugie. Szczegółowe informacje o lokalizacji celów cyberprzestępców prezentuje następująca ilustracja:

screen

Ransomware szyfrujące pliki

Liczba zgłoszeń otrzymanych przez służbę wsparcia technicznego Doctor Web dotyczących próśb o odszyfrowanie plików

sierpień 2015wrzesień 2015Dynamika
1,4251,310-8%

Najpopularniejsze programy ransomware we wrześniu 2015

Dr.Web Security Space 10.0 dla Windows
chroni przed programami ransomware szyfrującymi pliki

Ta funkcja jest niedostępna w Antywirusie Dr.Web dla Windows

Preventive ProtectionData Loss Prevention
Preventive ProtectionData Loss Prevention

Więcej informacji

Linux

We wrześniu 2015 analitycy bezpieczeństwa Doctor Web po raz kolejny zmierzyli się z nowymi trojanami dla Linuxa, spośród których najbardziej godne uwagi są Linux.Ellipsis.1 i Linux.Ellipsis.2 Drugi z tych trojanów został zaprojektowany do łamania metodą brute-force, z wykorzystaniem specjalnego słownika, loginów i haseł do systemów różnych urządzeń. Aby zapewnić sobie anonimowy dostęp do urządzeń zhakowanych przez Linux.Ellipsis.2, cyberprzestępcy wykorzystali wirusa Linux.Ellipsis.1. Ten złośliwy program zachowuje się w dość interesujący sposób, opisany przez analityków bezpieczeństwa Doctor Web jako “paranoidalny”.

Linux.Ellipsis.1 został zaprojektowany do uruchamiania na zainfekowanej maszynie serwera proxy pozwalającego cyberprzestępcom na uzyskanie anonimowego dostępu do atakowanych urządzeń. W tym celu trojan monitoruje połączenia na lokalnym adresie i porcie filtrując cały ruch przesyłany przez taki kanał transmisyjny.

“Paranoidalne” zachowanie się Linux.Ellipsis.1 leży również w fakcie, że trojan zawiera w sobie dużą listę ciągów tekstowych pod kątem których przeszukuje ruch sieciowy. Jeśli dowolny z tych ciągów zostanie wykryty, trojan blokuje przesyłanie danych na zdalny serwer o odpowiadającym temu ciągowi adresie IP. Oprócz blokowania zdalnych węzłów na podstawie listy, malware sprawdza wszystkie aktywne połączenia sieciowe i po kolei wysyła na zdalny serwer adresy IP na które zestawione są te połączenia. Jeśli serwer odpowie komendą “kill”, trojan zamyka aplikację która zestawiła dane połączenie i blokuje dany adres IP na dwie godziny. Aby uzyskać więcej informacji dotyczących tych Trojanów, zajrzyj do artykułu opublikowanego przez Doctor Web.

Niebezpieczne programy wymierzone w Mac OS X

Programy instalujące adware i inne niepożądane aplikacje dla Windows nie są niespodzianką dla większości użytkowników Internetu. Jednak , we wrześniu 2015 analitycy bezpieczeństwa Doctor Web wykryli instalatora wymierzonego nie w Windows, ale w Mac OS X. Ta próbka, nazwana Adware.Mac.WeDownload.1, ukrywa się pod płaszczykiem pakietu instalacyjnego Adobe Flash Player i rozpowszechnia się poprzez program partnerski zorientowany na generowanie dochodów za pobieranie plików.

screen Adware.Mac.WeDownload.1 #drweb

Gdy stosowne żądanie zostanie wysłane, Adware.Mac.WeDownload.1 otrzymuje z serwera kontrolno-zarządzającego listę aplikacji, które będą wystawione użytkownikowi do instalacji. Lista zawiera nie tylko niepożądane programy, ale również i te złośliwe, włączając Program.Unwanted.MacKeeper, Mac.Trojan.Crossrider, Mac.Trojan.Genieo, Mac.BackDoor.OpinionSpy, różne trojany należące do rodziny Trojan.Conduit i kilka innych niebezpiecznych aplikacji. Co więcej, całkowita liczba i rodzaje programów zależą od lokalizacji geograficznej ofiary.

Dowiedz się więcej o tym instalatorze w tym artykule.

Inne złośliwe aplikacje

We wrześniu 2015 programy instalujące adware, niepożądane, a nawet niebezpieczne aplikacje, dystrybuowane poprzez programy partnerskie zorientowane na generowanie dochodów za pobieranie plików, rozpowszechniły się na wyjątkowo szeroką skalę.

W szczególności, na początku miesiąca analitycy bezpieczeństwa Doctor Web przebadali Trojan.InstallCube.339— ten złośliwy program może być pobrany przez potencjalną ofiarę z różnych, fałszywych zasobów udostępniających pliki i z serwerów torrent. Uruchomiony, trojan pozyskuje plik konfiguracyjny z serwera, a następnie wyświetla użytkownikowi okno dialogowe z informacją o pobranym obiekcie. Co więcej, to okno dialogowe wygląda tak, jakby należało do dobrze znanej aplikacji mTorrent. Serwery kontrolujące ten program mają dość interesujący sposób zachowania się — pozwalają wirusowi Trojan.InstallCube.339 a pobranie „arsenału” plików tylko wtedy, gdy zainfekowany komputer ma rosyjski adres IP.

Inny niebezpieczny instalator został nazwany przez analityków bezpieczeństwa jako Trojan.RoboInstall.1. Tak jak wiele innych programów należących do tej kategorii, trojan jest dystrybuowany poprzez strony www udostępniające pliki, fałszywe serwery torrent i inne, podobne zasoby internetowe stworzone przez cyberprzestępców. Co więcej, niektórzy twórcy darmowych aplikacji również wykorzystują te złośliwe programy do generowania przychodów. W rezultacie otrzymują pieniężne wynagrodzenie za każde dodatkowe narzędzie pobrane przez trojany na komputery ofiar. Jednakże, ten konkretny instalator ma jedną charakterystyczną cechę – czasami okno dialogowe wyświetlane przez Trojan.RoboInstall.1 nie zawiera pól wyboru dotyczących instalacji, a pliki pobrane przez trojana są instalowane bezwarunkowo.

Pod koniec września cyberprzestępcy przeprowadzili próbę dystrybucji złośliwej aplikacji poprzez wiadomości e-mail podszywające się pod Doctor Web.

screen

Cyberprzestępcy oferowali swoim ofiarom wzięcie udziału w testach narzędzia nazwanego Dr.Web CureIt 2. Jednak zamiast tego “narzędzia” na komputery użytkowników pobierany był Trojan.PWS.Stealer.13052. Ten trojan został zaprojektowany do wykradania haseł i innych poufnych wiadomości zapisanych na zaatakowanych maszynach. Aby zwiększyć liczbę zainfekowanych urządzeń, cyberprzestępcy zachęcali użytkowników do wyłączenia ich oprogramowania antywirusowego, ponieważ może być ono niekompatybilne z “narzędziem”. Aby uzyskać więcej informacji o tym incydencie, zajrzyj do artykułu.

Niebezpieczne strony www

We wrześniu 2015 do bazy Dr.Web z URL’ami niezalecanych stron www dodano 399227 nowych wpisów.

sierpień 2015wrzesień 2015Dynamika
+834,753+399,227-51.39%
Niezalecane strony www

Złośliwe i niepożądane programy dla Androida

Wrzesień okazał się być dość bogatym miesiącem w zakresie wydarzeń dotyczących bezpieczeństwa urządzeń mobilnych. W ciągu pierwszego miesiąca jesieni analitycy bezpieczeństwa wykryli w App Store dużą liczbę programów zawierających trojany. Co więcej, po raz kolejny cyberprzestępcy użyli Google Play do dystrybucji swoich złośliwych dzieł. W połowie miesiąca analitycy Doctor Web zarejestrowali kolejny incydent z trojanami wbudowanymi w oficjalny firmware systemu Android. Trojany bankowe, ransomware dla Androida i inne złośliwe aplikacje również nie przestały zagrażać użytkownikom urządzeń mobilnych.

Spośród najbardziej wartych zauważenia wydarzeń powiązanych ze złośliwymi programami dla urządzeń mobilnych możemy wymienić:

Dowiedz się więcej ze strony Dr.Web

The Russian developer of Dr.Web anti-viruses
Doctor Web has been developing anti-virus software since 1992
Dr.Web is trusted by users around the world in 200+ countries
The company has delivered an anti-virus as a service since 2007
24/7 tech support

Dr.Web © Doctor Web
2003 — 2021

Doctor Web to rosyjski producent oprogramowania antywirusowego Dr.Web. Rozwijamy nasze produkty od 1992 roku.

125124, Rosja, Moskwa, 3. ulica Jamskiego Pola 2-12A