FOR USERS

Library
My library

+ Add to library

Profile

Zagrożenia kwietnia 2015 - system Android

5 maja 2015

Główne trendy i wydarzenia w kwietniu 2015:

  • Dystrybucja Android.Toorch.1.origin - bardzo groźnego Trojana zdolnego do pozyskania uprawnień root'a i skrytej instalacji oraz usuwania różnych aplikacji
  • wykrycie w Google Play aplikacji z agresywnym modułem reklamowym
  • wysoka aktywność Trojanów bankowych

Liczba wpisów do bazy wirusów Dr.Web dotycząca złośliwych i niepożądanych programów dla Androida wyniosła w kwietniu 7971 pozycji, wobec 7103 odnotowanych miesiąc wcześniej (wzrost o 12,22%).

Mobilne zagrożenie miesiąca

W zeszłym miesiącu analitycy bezpieczeństwa Doctor Web przebadali wirusa Android.Toorch.1.origin, będącego bardzo groźnym Trojanem zdolnym do skrytego pobierania, instalowania i usuwania aplikacji, jak i wyświetlania denerwujących reklam na ekranach zainfekowanych urządzeń.

Lista funkcjonalności Trojana obejmuje:

screen

Jeśli Android.Toorch.1.origin zostanie wykryty na urządzeniu, usilnie zalecamy uruchomienie pełnego skanowania systemu w programach Dr.Web dla Android w celu wykrycia dodatkowych modułów Trojana. Aby na stałe usunąć wszystkie moduły zainstalowane przez malware, zalecamy pobranie, zainstalowanie i uruchomienie specjalnego narzędzia opracowanego przez ekspertów Doctor Web (link do niego znajdą Państwo w artykule naszej poprzedniej notce na ten temat).

W kwietniu 2015 w Google Play wykryto aplikacje zawierające agresywne moduły reklamowe, włączając Adware.MobiDash.2.origin. Analitycy bezpieczeństwa Doctor Web wykryli kilka takich aplikacji, które w sumie były pobrane i zainstalowane ponad 2,5 mln razy. Adware.MobiDash.2.origin jest używany przez producentów darmowego oprogramowania do "spieniężania" ich aplikacji i tym samym wyświetlania różnych reklam.

Aplikacja potrafi wykonywać następujące niepożądane działania:

screen screen

Warto wspomnieć, że liczba zarejestrowanego w bazach wirusów Dr.Web adware powiększyła się z 123 sztuk w marcu 2015 do 144 sztuk w kwietniu, co stanowi wzrost o 17,1%.

Trojany bankowe

Kwiecień odznaczył się również wysoką aktywnością Trojanów bankowych atakujących urządzenia z Androidem i stanowiących zagrożenie dla użytkowników na całym świecie. W szczególności (po raz kolejny) cyberprzestępcy użyli spamu SMS do dystrybucji Trojanów bankowych w Korei Południowej. Wiadomości zawierały link do pobrania jednej z kilku złośliwych aplikacji. Analitycy bezpieczeństwa Doctor Web zarejestrowali ponad 80 takich mailingów. Rozkłady użytych przez nich tytułów wiadomości i złośliwych aplikacji przedstawiają poniższe diagramy:

screen

Вредоносные приложения, задействованные в данных атаках:

screen

Trzy najpopularniejsze z rozpowszechnianych malware to:

W ostatnim miesiącu analitycy bezpieczeństwa zarejestrowali również wysoką aktywność Trojanów bankowych z rodziny Android.BankBot, atakujących klientów organizacji kredytowych na całym świecie. Na początku miesiąca cyberprzestępcy zostali aresztowani, jakkolwiek dystrybucja tego malware jest kontynuowana przez innych twórców wirusów.

Warto dodać, że do marca 2015 do bazy wirusów Dr.Web trafiły 94 wpisy dotyczące rodziny Android.BankBot, a w kwietniu 2015 było ich 110, co stanowi wzrost o 17,02%.

Wiele Trojanów Android.BankBot potrafi zarówno wykradać pieniądze z kont użytkowników, jak i blokować działanie popularnych antywirusów, co czyni te złośliwe programy wysoce niebezpiecznymi. Eksperci Doctor Web opublikowali specjalną aktualizację do swoich produktów antywirusowych chroniących urządzenia z systemem Android. Wspomniana aktualizacja dostarcza mechanizm pozwalający na odparcie tych ataków, dlatego użytkownicy Dr.Web dla Android i Dr.Web dla Android Light są objęci niezawodną ochroną przed tym zagrożeniem.

The Russian developer of Dr.Web anti-viruses
Doctor Web has been developing anti-virus software since 1992
Dr.Web is trusted by users around the world in 200+ countries
The company has delivered an anti-virus as a service since 2007
24/7 tech support

Dr.Web © Doctor Web
2003 — 2022

Doctor Web to rosyjski producent oprogramowania antywirusowego Dr.Web. Rozwijamy nasze produkty od 1992 roku.

125124, Rosja, Moskwa, 3. ulica Jamskiego Pola 2-12A