FOR USERS

Library
My library

+ Add to library

Profile

Zagrożenia dla Androida - marzec 2015

10 kwietnia 2015

Główne trendy zagrożeń w marcu 2015:

  • Trojany SMS
  • Backdoory
  • Wzrastająca liczba programów blokujących urządzenie i żądających okopu za jego odblokowanie (ransomware)
  • Nowe złośliwe programy generujące nielegalne zyski

W ciągu ostatniego miesiąca baza wirusów Dr.Web zawierająca zagrożenia dla Androida zwiększyła się z 6665 do 7103 wpisów, co stanowi wzrost o 6,57%.

Mobilne zagrożenie miesiąca

W ostatnim miesiącu analitycy bezpieczeństwa Doctor Web wykryli niebezpieczny, wielofunkcyjny program Android.Titan.1 wysyłający w ukryciu wiadomości SMS, wykonujący połączenia i zbierający poufne informacje. Przypomnijmy, że jego główne cechy to:

screen

Trojany SMS

Trojany SMS pozostają najbardziej aktywnymi złośliwymi programami dla Androida. W marcu najczęściej wykrywane były programy Android.Bodkel. Niektóre z tych programów były rozpowszechniane poprzez rosyjskie sieci społecznościowe, gdzie przestępcy uruchomili swoje własne profile, używając za przynętę i oferując nielegalne kopie komercyjnego oprogramowania dla Androida. Przestępcy również kusili swoje potencjalne ofiary pewną liczbą fałszywych stron www, oferujących możliwość pobrania tych programów.

screen

screen

Gdy tylko złośliwy program został zainstalowany na urządzeniu, mógł w sposób ukryty wysyłać wiadomości Premium SMS, omijać kody CAPTCHA służące do weryfikacji użytkownika przy zapisywaniu się do płatnych usług i przeprowadzać szeroki zakres innych złośliwych zadań na podstawie otrzymywanych komend. Niektóre Trojany z tej rodziny użyte do przeprowadzenia tych ataków to:

Generalnie liczba Trojanów z rodziny Android.Bodkel zawarta w bazie wirusów Dr.Web zwiększyła się z 154 pozycji w lutym 2015 do 169 miesiąc później (wzrost o 9,74%). Liczba programów z rodziny Android.SmsSendzwiększyła się z 3264 do 3529 pozycji (wzrost o 8,12%).

Trojany Bankowe

W ciągu ostatniego miesiąca odnotowano również incydenty wywołane przez przestępców dystrybuujących różne Trojany bankowe dla Androida. Przykładowo, te złośliwe aplikacje były znów wykorzystane do ataków na użytkowników w Korei Południowej, gdzie przestępcy powtórzyli technikę wykorzystania spamu SMS zawierającego link kierujący do pobrania malware, ale ilość marcowych kampanii spamowych zmniejszyła się w znaczący sposób w porównaniu z poprzednimi miesiącami i wyniosła mniej niż 20 incydentów. Do tych ataków twórcy wirusów użyli następujących programów:

screen

Android.BankBot.29.origin

Trojan bankowy wykradający informacje autentykacyjne, używane przez klientów niektórych południowokoreańskich organizacji finansowych. Gdy tylko dojdzie do uruchomienia popularnej aplikacji do bankowości on-line, malware podmienia jej interfejs na "fałszywkę", która zachęca użytkowników do wprowadzenia wszystkich poufnych informacji wymaganych do kontrolowania ich kont bankowych. Ujawnione dane są przekazywane przestępcom. Dalej pod pretekstem zapisania użytkownika do usługi bankowej, następuje próba instalacji złośliwego programu Android.Banker.32.origin.

Android.MulDrop.14.origin

Ten Trojan został zaprojektowany do dystrybuowania i instalowania na urządzeniach z Androidem innego malware, włączając w to różne Trojany bankowe. Jest rozpowszechniany głównie w Korei Południowej.

Ransomware

W marcu również doszło do wykrycia nowych przypadków ransomware z rodziny Android.Locker. Te programy blokują urządzenia z Androidem i żądają okupu za ich odblokowanie. Ilość wpisów w bazie wirusów Dr.Web dotycząca tych programów zwiększyła się z 174 w lutym do 190 w marcu 2015 (wzrost o 9,2%).

Inne złośliwe aplikacje

Android.Gazon.1

Ten Trojan został zaprojektowany do generowania nielegalnych dochodów intruzom, poprzez ładowanie w przeglądarkach zainfekowanych urządzeń stron www powiązanych z różnymi rodzajami sondaży. Metody jego dystrybucji i sposób działania:

screen screen screen

Android.Backdoor.160.origin

Wielofunkcyjny backdoor dla Androida który potrafi wykonywać szerokie spektrum zadań. Metody jego dystrybucji i sposób działania:

The Russian developer of Dr.Web anti-viruses
Doctor Web has been developing anti-virus software since 1992
Dr.Web is trusted by users around the world in 200+ countries
The company has delivered an anti-virus as a service since 2007
24/7 tech support

Dr.Web © Doctor Web
2003 — 2021

Doctor Web to rosyjski producent oprogramowania antywirusowego Dr.Web. Rozwijamy nasze produkty od 1992 roku.

125124, Rosja, Moskwa, 3. ulica Jamskiego Pola 2-12A