FOR USERS

Library
My library

+ Add to library

Profile

Przegląd aktywności malware wykrytego w urządzeniach mobilnych we wrześniu 2017 według Doctor Web

29 września 2017

We wrześniu stało się rzeczą powszechnie znaną, że kilku specjalistów z zakresu bezpieczeństwa informacji wykryło w stosie protokołu Bluetooth grupę podatności nazwaną BlueBorne. Te podatności pozwalają cyberprzestępcom na uzyskanie pełnej kontroli nad urządzeniami zgodnymi z Bluetooth, rozpowszechnianie między nimi złośliwych programów i na skryte wykradanie poufnych informacji. Dodatkowo w zeszłym miesiącu wykryto w Google Play kolejnego trojana bankowego.

GŁÓWNE TRENDY WRZEŚNIA

  • Pojawienie się informacji o niebezpiecznych podatnościach w implementacji protokołu Bluetooth, które mogą mieć wpływ na wiele urządzeń, włączając smartfony i tablety z Androidem;
  • Wykrycie w Google Play trojana bankowego wbudowanego w niezłośliwą grę.

Mobilne zagrożenie miesiąca

We wrześniu wykryto całą serię podatności w stosie protokołu Bluetooth. Nazwane jako BlueBorne, pozwalają cyberprzestępcom na uzyskanie całkowitej kontroli nad szerokim spektrum atakowanych urządzeń, wykonywanie niezależnego kodu i na wykradanie poufnych informacji. Podatności te stanowią również zagrożenie dla smartfonów i tabletów z Androidem, które nie mają jeszcze zainstalowanych “łatek” systemu operacyjnego.

Specjaliści Doctor Web pracują nad aktualizacją dla Dr.Web Security Space dla Androida która pozwoli na wykrycie nie tylko znanych podatności, ale również błędów w programie.

Najpopularniejsze zagrożenia na podstawie statystyk zebranych przez Dr.Web dla Androida

Najpopularniejsze zagrożenia na podstawie statystyk zebranych przez Dr.Web dla Androida

Android.Click.171.origin
Trojan zaprojektowany do zawyżania współczynników ruchu na stronach www określonych przez cyberprzestępców.
Android.DownLoader.337.origin
Trojan zaprojektowany do pobierania innych aplikacji.
Android.CallPay.1.origin
Trojan zapewniający dostęp do treści tylko dla dorosłych podczas gdy sam w skrycie wykonuje połączenia telefoniczne na numery premium w charakterze opłaty za tą usługę.
Android.HiddenAds.109.origin
Trojany zaprojektowane do wyświetlania niechcianych reklam na urządzeniach mobilnych. Są one dystrybuowane pod płaszczykiem popularnych aplikacji przez inne złośliwe programy, które czasami w skrycie instalują je w katalogu systemowym.
Android.Triada.152
Wielofunkcyjny trojan dokonujący różne złośliwe działania.

According to statistics collected by Dr.Web for Android

Adware.Jiubang.2
Adware.SalmonAds.1.origin
Adware.Fly2tech.2
Adware.Avazu.8.origin
Adware.Jiubang.1
Niepożądane moduły programowe wbudowane w aplikacje dla Androida i zaprojektowane do wyświetlania denerwujących reklam na urządzeniach mobilnych.

Trojan w Google Play

We wrześniu wykryto w Google Play trojana bankowego Android.BankBot.234.origin. Skrywał się on w niegroźnej grze nazwanej Jewels Star Classic. Jakiś czas od swojego uruchomienia żąda on dostępu do Usługi Dostępowej systemu Android. Ten złośliwy program używa jej do skrytego zainstalowania i uruchomienia wirusa Android.BankBot.233.origin, który skrywa się w jego zasobach. Następnie Android.BankBot.233.origin śledzi uruchomienie Google Play i wyświetla formularz phishingowy z ustawieniami usługi płatności z żądaniem wprowadzenia informacji na temat karty bankowej. Wprowadzone dane są wysyłane do cyberprzestępców, którzy później wykradają pieniądze z konta bankowego ofiary, ponieważ trojan przechwytuje wszystkie wiadomości SMS zawierające kody weryfikacyjne.

Cechy Android.BankBot.234.origin:

Posiadacze urządzeń z Androidem są narażeni na niebezpieczeństwa nie tylko ze strony złośliwych aplikacji rozpowszechnianych w Internecie i Google Play, ale również ze strony podatności w systemie operacyjnym i w jego komponentach. Doctor Web zaleca właścicielom urządzeń instalowanie na czas wszystkich dostępnych aktualizacji i używanie produktów antywirusowych Dr.Web dla systemu Android.

Twój Android wymaga ochrony
Użyj Dr.Web

Pobierz za darmo

  • Pierwszy rosyjski Antywirus dla Androida
  • Ponad 100 milionów pobrań tylko w Google Play
  • Darmowy dla użytkowników produktów Dr.Web dla domu
The Russian developer of Dr.Web anti-viruses
Doctor Web has been developing anti-virus software since 1992
Dr.Web is trusted by users around the world in 200+ countries
The company has delivered an anti-virus as a service since 2007
24/7 tech support

Dr.Web © Doctor Web
2003 — 2021

Doctor Web to rosyjski producent oprogramowania antywirusowego Dr.Web. Rozwijamy nasze produkty od 1992 roku.

125124, Rosja, Moskwa, 3. ulica Jamskiego Pola 2-12A