FOR USERS

Library
My library

+ Add to library

Profile

Przegląd malware dla urządzeń mobilnych według Doctor Web – maj 2017

31 maja 2017

Doctor Web prezentuje swój przegląd malware dla urządzeń mobilnych odnotowanego w maju 2017. W zeszłym miesiącu wykryto w Google Play kilka nowych trojanów dla Androida. Jeden z nich pobierał aplikacje z Sieci i wykradał poufne informacje. Kolejny pobierał i uruchamiał dodatkowe moduły programowe i wyświetlał denerwujące reklamy. Również w maju cyberprzestępcy dystrybuowali trojana bankowego który wykradał pieniądze z kont użytkowników.

Główne trendy maja

  • Wykrycie trojanów w Google Play
  • Dystrybucja trojana bankowego dla Androida

Mobilne zagrożenie miesiąca

Z początkiem maja wykryto w Google Play wirusa Android.RemoteCode.28. Był on wbudowany w odtwarzacz audio. Pobierał on inne aplikacje z Internetu i współdzielił z serwerem kontrolno-zarządzającym informacje o zainfekowanym urządzeniu i dane o zainstalowanym oprogramowaniu.

screenshot #drweb

Cechy Android.RemoteCode.28:

screenshot #drweb screenshot #drweb

Najpopularniejsze wirusy na podstawie statystyk zebranych przez Dr.Web dla Androida

According to statistics collected by Dr.Web for Android #drweb

Trojany zaprojektowane do wyświetlania niepożądanych reklam na urządzeniach mobilnych. Są dystrybuowane pod płaszczykiem popularnych aplikacji przez inne złośliwe programy, które, w niektórych przypadkach, w skrycie instalują je w katalogu systemowym.
  • Android.Sprovider.9
Trojan dla Androida zaprojektowany do wyświetlania reklam na pasku statusowym i do pobierania oraz instalowania innych, w tym złośliwych, aplikacji.
Wielokomponentowy trojan realizujący różne złośliwe funkcje.

According to statistics collected by Dr.Web for Android #drweb

Niepożądane moduły programowe wbudowywane w aplikacje dla Androida i zaprojektowane do wyświetlania denerwujących reklam na urządzeniach mobilnych.

Trojany w Google Play

W połowie maja wykryto w Google Play aplikacje z osadzonym w nich trojanem Android.Spy.308.origin. W szczególności były one dystrybuowane przez dewelopera o nazwie Sumifi Dev. To nie jest pierwszy raz, gdy złośliwy program przeniknął do oficjalnego katalogu z oprogramowaniem dla Androida. Doctor Web opisał jeden z takich incydentów w lipcu 2016. Po wykryciu Android.Spy.308.origin developer zaktualizował zainfekowane aplikacje i usunął komponent trojana. Obecnie nie stanowią już one żadnego zagrożenia.

screen #drweb

Android.Spy.308.origin wyświetla denerwujące reklamy oraz w skrycie pobiera i uruchamia dodatkowe moduły programowe. Dodatkowo trojan wykrada poufne informacje i wysyła je na serwer kontrolno-zarządzający.

Trojany bankowe

W maju cyberprzestępcy wykorzystali wiadomości MMS do dystrybucji trojanów bankowych takich jak Android.BankBot.186.origin. Użytkownicy odbierali też wiadomości SMS zawierające link prowadzący do fałszywej strony www. Z tego miejsca pobierany był na urządzenia mobilne złośliwy plik APK.

screen #drweb screen #drweb

Android.BankBot.186.origin zachęca użytkownika do udzielenia mu uprawnień administracyjnych w celu utrudnienia usunięcia go z systemu. Próbuje również zastąpić standardową aplikację do obsługi wiadomości SMS. Jest to konieczne do ominięcia podsystemu bezpieczeństwa nowych wersji Androida i umożliwia wysyłanie i przechwytywanie wiadomości. Następnie trojan sprawdza saldo konta bankowego i w skrycie przesyła pieniądze na rachunek cyberprzestępców.

screen #drweb screen #drweb screen #drweb

Złośliwe programy dla urządzeń mobilnych z Androidem wciąż stanowią poważne zagrożenie. Trojany mogą być rozpowszechniane nie tylko poprzez złośliwe strony www, ale i poprzez oficjalny katalog z aplikacjami w Google Play. Doctor Web zaleca użytkownikom smartfonów i tabletów zainstalowanie Dr.Web dla Androida w celu zabezpieczenia ich przed niebezpiecznym i niepożądanym oprogramowaniem.

Już teraz zabezpiecz swoje urządzenie mobilne z Androidem razem z Dr.Web

Kup online Kup poprzez Google Play Za darmo

The Russian developer of Dr.Web anti-viruses
Doctor Web has been developing anti-virus software since 1992
Dr.Web is trusted by users around the world in 200+ countries
The company has delivered an anti-virus as a service since 2007
24/7 tech support

Dr.Web © Doctor Web
2003 — 2021

Doctor Web to rosyjski producent oprogramowania antywirusowego Dr.Web. Rozwijamy nasze produkty od 1992 roku.

125124, Rosja, Moskwa, 3. ulica Jamskiego Pola 2-12A