FOR USERS

Library
My library

+ Add to library

Profile

Back to news

Nowy backdoor atakuje użytkowników systemu Windows

6 maja 2016

Backdoory są zazwyczaj projektowane do wykonywania na zainfekowanej maszynie poleceń cyberprzestępców. Z reguły są używane do uzyskania zdalnego dostępu do prywatnych informacji użytkownika. Analitycy bezpieczeństwa Doctor Web wykryli ostatnio kolejnego reprezentanta wymienionej kategorii — wirusa BackDoor.Apper.1.

Trojan jest dystrybuowany z użyciem programu typu dropper w formie pliku Microsoft Excel zawierającego specjalne makra. Te makra zbierają bajt po bajcie samorozpakowujące się archiwum i uruchamiają je. Archiwum zawiera plik wykonywalny, posiadający ważny podpis cyfrowy zarejestrowany dla firmy Symantec i bibliotekę dynamiczną, w której zaimplementowano wszystkie główne funkcje trojana. BackDoor.Apper.1 rejestruje ten plik wykonywalny w usłudze autorun, który z kolei po uruchomieniu ładuje złośliwą bibliotekę do pamięci zainfekowanego komputera.

screen #drweb

BackDoor.Apper.1 został zaprojektowany głownie do wykradania plików z zainfekowanej maszyny. Gdy złośliwa aplikacja zostanie zarejestrowana w usłudze autorun, trojan usuwa swój oryginalny plik.

Po uruchomieniu BackDoor.Apper.1 działa jako keylogger — przechwytuje naciśnięcia klawiszy i zapisuje je w zaszyfrowanym pliku. Dodatkowo trojan potrafi monitorować system plików komputera. Jeśli komputer posiada plik konfiguracyjny zawierający ścieżki do folderów których status jest monitorowany przez trojana, BackDoor.Apper.1 loguje wszystkie zmiany w tych folderach i wysyła je na serwer.

Przed połączeniem się z serwerem, backdoor zbiera następujące dane o zainfekowanym komputerze: jego nazwę, wersję systemu operacyjnego i informacje o procesorze, pamięci RAM i napędach. Te informacje są następnie przesyłane na serwer. Potem trojan pozyskuje bardziej szczegółowe dane o napędach komputera, które są wysyłane do cyberprzestępców razem z plikiem keloggera. Następnie BackDoor.Apper.1 oczekuje na polecenia z serwera.

Aby odebrać instrukcje, trojan wysyła na serwer specjalne żądanie. Po otrzymaniu komendy, malware potrafi wysyłać konkretny plik lub informację o określonym folderze, usunąć plik lub zmienić jego nazwę, stworzyć nowy folder, oraz wykonać zrzut ekranu i wysłać go do agresorów.

Antywirusy Dr.Web z powodzeniem wykrywają i usuwają BackDoor.Apper.1, dlatego ten złośliwy program nie stanowi zagrożenia dla naszych użytkowników.

Więcej na temat tego trojana

Tell us what you think

To ask Doctor Web’s site administration about a news item, enter @admin at the beginning of your comment. If your question is for the author of one of the comments, put @ before their names.


Other comments

The Russian developer of Dr.Web anti-viruses
Doctor Web has been developing anti-virus software since 1992
Dr.Web is trusted by users around the world in 200+ countries
The company has delivered an anti-virus as a service since 2007
24/7 tech support

Dr.Web © Doctor Web
2003 — 2021

Doctor Web to rosyjski producent oprogramowania antywirusowego Dr.Web. Rozwijamy nasze produkty od 1992 roku.

125124, Rosja, Moskwa, 3. ulica Jamskiego Pola 2-12A