Defend what you create

Other Resources

Zamknij

Library
My library

+ Add to library

Profile

Back to news

Trojan dla Androida naciąga użytkowników na instalowanie aplikacji z Google Play

29 kwietnia 2016

Google Play jest najbardziej godnym zaufania sklepem z aplikacjami dla urządzeń z Androidem. Mimo to, od czasu do czasu zdarza się, że różne złośliwe programy są wykrywane i w tym sklepie. Analitycy bezpieczeństwa Doctor Web wykryli ostatnio 190 aplikacji zainfekowanych wirusem Android.Click.95, zagrażającym użytkownikom poprzez instalację aplikacji „rekomendowanych” wcześniej fałszywymi ostrzeżeniami i komunikatami o nieistniejących błędach.

Wszystkie aplikacje zawierające Android.Click.95 mają dość prostą architekturę. Typowo są to aplikacje służące rozrywce, takie jak poradniki, horoskopy, senniki, zbiory dowcipów i innych informacji na wszystkie okazje którymi obecny Internet jest wprost zalewany. Analitycy bezpieczeństwa Doctor Web wykryli ponad 190 of takich aplikacji w Google Play, dystrybuowanych przez następujących deweloperów: allnidiv, malnu3a, mulache, Lohari, Kisjhka i PolkaPola. Co więcej i co gorsza, przynajmniej 140000 użytkowników zainstalowało już te złośliwe aplikacje. Poinformowaliśmy Google o tym incydencie, ale większość tych programów jest wciąż dostępna do pobrania.

screen #drwebscreen #drweb

Gdy Android.Click.95 znajdzie się na urządzeniu, to rozpoczyna wykonywanie swojej złośliwej aktywności nie od razu po swojej instalacji i uruchomieniu programu, ale 6 godzin później, próbując ukryć prawdziwe źródło infekcji. Po 6-cio godzinnym oczekiwaniu Android.Click.95 sprawdza czy zainfekowane urządzenie ma zainstalowaną aplikację określoną w konfiguracji trojana. Jeśli dana aplikacja nie zostanie wykryta, Android.Click.95 otwiera fałszywą stronę www zachęcającą użytkownika do wybrania innej przeglądarki, ponieważ obecnie używana jest rzekomo niebezpieczna w użyciu. Jeśli żądana aplikacja jest zainstalowana w urządzeniu, trojan wyświetla inne fałszywe ostrzeżenie, na przykład o niesprawności baterii.

screen #drwebscreen #drweb

Aby rozwiązać niespodziewany problem o którym użytkownik nie miał nawet pojęcia, ofiara musi, rzecz jasna, zainstalować fałszywą aplikację, a żeby zagwarantować sobie pobranie oferowanej aplikacji, Android.Click.95 wyświetla fałszywą stronę www co 2 minuty, czyniąc normalne użytkowanie urządzenia praktycznie niemożliwym.

Jeśli użytkownik zdecyduje się na pobranie złośliwej aplikacji, to jest przekierowywany do sklepu Google Play, prosto do sekcji w której znajduje się ta aplikacja. Za każde pobranie oszuści otrzymują udział z zysków, zgodnie z postanowieniami umowy partnerskiej (umowy o świadczenie reklamy). Wyjaśnia to dlaczego Android.Click.95 jest tak bardzo rozpowszechniony — cyberprzestępcy próbują z tych pobrań osiągnąć tak duży zysk, jak to tylko możliwe.

Doctor Web stanowczo zaleca użytkownikom Androida zachowanie wzmożonej ostrożności i nie instalowanie podejrzanych aplikacji, nawet jeśli są one dystrybuowane poprzez Google Play. Antywirusy Dr.Web dla Androida z powodzeniem wykrywają i usuwają trojana Android.Click.95 i tym samym ten złośliwy program nie stanowi zagrożenia dla naszych użytkowników.

Tell us what you think

You will be awarded one Dr.Webling per comment. To ask Doctor Web’s site administration about a news item, enter @admin at the beginning of your comment. If your question is for the author of one of the comments, put @ before their names.


Other comments

The Russian developer of Dr.Web anti-viruses
Doctor Web has been developing anti-virus software since 1992
Dr.Web is trusted by users around the world in 200+ countries
The company has delivered an anti-virus as a service since 2007
24/7 tech support

Dr.Web © Doctor Web
2003 — 2021

Doctor Web to rosyjski producent oprogramowania antywirusowego Dr.Web. Rozwijamy nasze produkty od 1992 roku.

125124, Rosja, Moskwa, 3. ulica Jamskiego Pola 2-12A