DLA UŻYTKOWNIKÓW

Library
My library

+ Add to library

Profile

Wróć do listy aktualności

Bot Dr.Web dla aplikacji Telegram

20 lutego 2016

Podczas ostatniego lata Telegram wprowadził interfejs API dla aplikacji typu Bot umożliwiający stworzenie kont botów potrafiących współdziałać z zewnętrznymi usługami i reagujących na polecenia użytkowników. Doctor Web prezentuje projekt badawczy oparty na tym API — pierwszego w świecie bota antywirusowego.

Z użyciem tego bota użytkownicy mogą sprawdzać linki i pliki, oraz uzyskiwać ostrzeżenia, jeśli zawierają one zagrożenia. Przykładowo, gdy użytkownik odbierze podejrzany plik, może przekierować go do bota i dowiedzieć się, że jest to np. niebezpieczny trojan zdolny do wykradania poświadczeń logowania do usług bankowości online, lub do zablokowania urządzenia i zażądania okupu za jego odblokowanie. Proszę zauważyć, że ten bot nie jest zamiennikiem w pełni wyposażonego antywirusa, ponieważ nie potrafi dokonać skanowania urządzenia mobilnego lub komputera, zapobiec pobraniu malware lub przeprowadzić procesu leczenia zainfekowanego urządzenia. Jeśli chcesz całkowicie chronić swoje urządzenie, zalecamy zainstalowanie Antywirusa Dr.Web dla Twojego systemu operacyjnego lub platformy mobilnej.

Aby rozpocząć testowanie bota, po prostu znajdź konto @DrWebBot w aplikacji Telegram (lub skorzystaj z linku: telegram.me/drwebbot) i wyślij obiekt do skanowania. Bot sprawdzi go “w locie” w bazach wirusów Dr.Web i dostarczy Ci rezultaty skanowania. Tym samym możesz używać naszego bota na każdym urządzeniu na którym można uruchomić aplikację Telegram: od urządzeń mobilnych po desktopy, nawet korzystając z wersji www aplikacji. Bot odpowiada bezpośrednio w komunikatorze i nie wpływa na wydajność systemu.

Obiekty mogą być sprawdzane również podczas prywatnej rozmowy (poprzez wysłanie podejrzanej zawartości lub przekazanie przychodzących wiadomości bezpośrednio do bota), lub w rozmowie grupowej — jeśli dodasz bota jako członka czatu, to sprawdzi on wszystkie pliki i linki wymienione w ramach danego czatu.

Aby zapoznać się z wszystkimi funkcjonalnościami bota, użytkownicy mogą wpisać komendę /help. Bot Dr.Web jest zdolny do działania w trybie standardowym i “cichym”. Domyślnie korzysta z trybu standardowego: po sprawdzeniu każdego obiektu wysyła wiadomość wskazującą, czy jest on bezpieczny. Ale, jeśli bot działa w ramach rozmowy grupowej, to konieczność czytania wszystkich jego powiadomień może być irytująca dla członków czatu. To dlatego posiada on również i tryb “cichy”, co oznacza, że bot wysyła powiadomienie tylko jeśli przebadany obiekt jest niebezpieczny. Komenda /mode pozwala na przełączanie się pomiędzy trybami. Nasz bot potrafi “mówić” po angielsku, niemiecku i rosyjsku. Język może być wybrany poprzez wprowadzenie komendy /lang.

Bot Dr.Web Bot dla komunikatora Telegram jest głównie projektem badawczym który pomoże nam na przetestowanie nowego modelu współdziałania z użytkownikami, otrzymywanie informacji zwrotnych i na oszacowanie wymaganej wydajności. Oraz, oczywiście, na ostrzeżenie większej liczby użytkowników przed zagrożeniami.

Tell us what you think

To ask Doctor Web’s site administration about a news item, enter @admin at the beginning of your comment. If your question is for the author of one of the comments, put @ before their names.


Other comments

Doctor Web tworzy oprogramowanie antywirusowe od 1992 roku
Dr.Web cieszy się zaufaniem użytkowników na całym świecie, w ponad 200 krajach
Firma dostarcza program antywirusowy jako usługę od 2007 roku
Wsparcie techniczne 24/7

© Doctor Web
2003 — 2022

Doctor Web to rosyjski producent oprogramowania antywirusowego Dr.Web. Rozwijamy nasze produkty od 1992 roku.