FOR USERS

Library
My library

+ Add to library

Profile

Back to news

Program reklamowy dla OS X dystrybuuje trojany

24 czerwca 2015, Warszawa

Ostatnio coraz częściej pojawiają się raporty na temat dystrybucji nowych złośliwych i potencjalnie niebezpiecznych programów dla Mac OS X. Analitycy bezpieczeństwa Doctor Web zarejestrowali wzrastającą liczbę programów reklamowych i instalatorów dla komputerów Apple, powiązanych w dużym stopniu z pojawieniem się nowych programów partnerskich wymierzonych w użytkowników Mac OS X. Jeden z takich programów był wykorzystywany przez cyberprzestępców do rozpowszechniania trojanów z rodziny Trojan.Crossrider.

Instalator niechcianych aplikacji, który został dodany do bazy wirusów Dr.Web jako Adware.Mac.MacInst.1 został stworzony z użyciem zasobów programu partnerskiego nazwanego “macdownloadpro.com”. Strony www licznych "partnerów" biorących udział w tym programie są zwykle wypełnione różnymi modułami reklamowymi i odwiedzanie tych stron prowadzi do otwierania w oknie przeglądarki wielu irytujących kart. Sam instalator ukrywa się jako "użyteczna" aplikacja lub plik MP3. W kilku przypadkach instalator jest pobierany automatycznie gdy użytkownik zostanie przekierowany na określoną stronę www.

Obraz Adware.Mac.MacInst.1 posiada nietypową strukturę - zawiera dwa ukryte foldery, które nie mogą być przeglądane na komputerze pracującym ze standardowymi ustawieniami systemu operacyjnego, jeśli użytkownik zdecyduje się na przeglądanie zawartości pliku DMG z użyciem Findera.

Katalog z aplikacją zawiera plik binarny uruchamiający instalator oraz kolejny folder z logo aplikacji i zaszyfrowanym plikiem konfiguracyjnym. Gdy instalator zostanie uruchomiony, wyświetla okienko dialogowe z informacją o pliku, który użytkownik zgłosił do pobrania:

screen

Po naciśnięciu przycisku "Next" malware wyświetla umowę partnerską informującą użytkownika, że w załączeniu do pliku zostanie zainstalowanych kilka innych komponentów:

screen

Jeśli użytkownik kliknie trudno dostrzegalny link "Decline" w dole okna, zostanie pobrany tylko wybrany na początku plik. Jeśli jednak kliknie przycisk "Next", razem z plikiem zostanie pobrany i uruchomiony program wykrywany przez oprogramowanie Dr.Web jako Trojan.Vindinstaller.3.

Z kolei ta aplikacja instaluje złośliwe wtyczki do Safari, Firefoxa i Chrome. Te rozszerzenia są wykrywane jako trojany należące do rodziny Trojan.Crossrider. Adware.Mac.MacInst.1 kopiuje wszystkie pobrane komponenty do folderu “~/Library/Application Support/osxDownloader”.

screen

screen

screen

Sygnatury tych złośliwych programów zostały dodane do baz wirusów Dr.Web dla Mac OS X. Nie stanowią zatem zagrożenia dla użytkowników Dr.Web.

Tell us what you think

To ask Doctor Web’s site administration about a news item, enter @admin at the beginning of your comment. If your question is for the author of one of the comments, put @ before their names.


Other comments

The Russian developer of Dr.Web anti-viruses
Doctor Web has been developing anti-virus software since 1992
Dr.Web is trusted by users around the world in 200+ countries
The company has delivered an anti-virus as a service since 2007
24/7 tech support

Dr.Web © Doctor Web
2003 — 2021

Doctor Web to rosyjski producent oprogramowania antywirusowego Dr.Web. Rozwijamy nasze produkty od 1992 roku.

125124, Rosja, Moskwa, 3. ulica Jamskiego Pola 2-12A