FOR USERS

Library
My library

+ Add to library

Profile

Back to news

W Google Play wykryto aplikacje z agresywnym modułem reklamowym

28 kwietnia 2015

Analitycy bezpieczeństwa Doctor Web wykryli w Google Play liczne aplikacje zawierające nowy moduł reklamowy. Służy on do wyświetlania agresywnych reklam i spieniężania darmowego oprogramowania. Gdy te aplikacje zostaną zainstalowane na tabletach lub smartfonach z Androidem, ich użytkownicy mogą stać się ofiarami denerwujących wiadomości reklamowych, które mogą mocno utrudnić korzystanie z urządzenia.

Moduł wykryty przez analityków bezpieczeństwa Doctor Web został dodany do bazy wirusów pod nazwą Adware.MobiDash.2.origin Jest to zaktualizowana wersja "agresywnej" platformy reklamowej, znanej od lutego 2015 jako Adware.MobiDash.1.origin. Podobnie do swojego poprzednika, Adware.MobiDash.2.origin rozpoczyna złośliwą aktywność nie od razu po instalacji, ale dopiero po pewnym czasie. Ten czas jest wystarczająco długi, aby użytkownik zapomniał o potencjalnym źródle denerwujących powiadomień i reklam, więc malware pozostaje na urządzeniu nietknięte.

Moduł portafi wykonywać następujące niepożądane działania:

  • wyświetlać na ekranie urządzenia mobilnego reklamy, które mogą pojawiać się u góry innych okien
  • ładować strony reklamowe w przeglądarce
  • pokazywać reklamy i inne wiadomości na pasku stanu

Reklamy wyświetlane przez Adware.MobiDash.2.origin potrafią nakładać się nie tylko na okna działających programów, ale i na elementy interfejsu systemu operacyjnego, utrudniając lub uniemożliwiając użytkownikowi wykorzystywanie urządzenia w zwykły sposób.

preview

Jak dotąd analitycy bezpieczeństwa Doctor Web wykryli w Google Play kilka aplikacji z modułem Adware.MobiDash.2.origin. W sumie te aplikacje zostały pobrane i zainstalowane więcej niż 2,5 mln razy. Można przypuszczać, że ich liczba jest znacznie większa. Z tego powodu użytkownicy urządzeń z Androidem powinni być ostrożni podczas wybierania oprogramowania do instalacji na swoich urządzeniach.

preview

preview

preview

Wszystkie programy zawierające platformę reklamową Adware.MobiDash.2.origin są z powodzeniem wykrywane przez Dr.Web dla Android i Dr.Web dla Android Light, albo na początku instalacji, albo tuż po zainstalowaniu się. Z tego powodu użytkownicy Dr.Web są efektywnie chronieni przed niechcianą aktywnością tego złośliwego modułu.

Tell us what you think

To ask Doctor Web’s site administration about a news item, enter @admin at the beginning of your comment. If your question is for the author of one of the comments, put @ before their names.


Other comments

The Russian developer of Dr.Web anti-viruses
Doctor Web has been developing anti-virus software since 1992
Dr.Web is trusted by users around the world in 200+ countries
The company has delivered an anti-virus as a service since 2007
24/7 tech support

Dr.Web © Doctor Web
2003 — 2021

Doctor Web to rosyjski producent oprogramowania antywirusowego Dr.Web. Rozwijamy nasze produkty od 1992 roku.

125124, Rosja, Moskwa, 3. ulica Jamskiego Pola 2-12A