FOR USERS

Library
My library

+ Add to library

Profile

Back to news

Niebezpieczny program szyfrujący dyski i żądający okupu rozpowszechnia się drogą mailową

Warszawa, 27 stycznia 2015

Firma antywirusowa Doctor Web ostrzega użytkowników o masowych wysyłkach e-maili, które miały miejsce w ciągu ostatniego tygodnia i były wykorzystane przez przestępców do rozpowszechniania niebezpiecznego programu ładującego. Jego głównym celem jest pobranie i uruchomienie na zainfekowanych maszynach wirusa Trojan.Encoder.686. Na chwilę obecną pliki zmienione przez tego Trojana szyfrującego nie mogą być odzyskane. Z tego powodu zagrożenie niesione przez to ransomware jest bardzo poważne.

Trojan ładujący został wprowadzony do bazy wirusów Dr.Web jako Trojan.DownLoad3.35539. Przestępcy rozpowszechniają go jako załącznik (archiwum ZIP) do masowo wysyłanych wiadomości typu SPAM. Analitycy bezpieczeństwa Doctor Web wykryli, że wiadomości tego typu są wysyłane w wielu językach, włączając angielski, niemiecki, a nawet gruziński.

screen

Archiwum zawiera plik SCR - domyślnie rozszerzenie .scr jest używane przez wygaszacze ekranu w systemie Windows. Są to pliki wykonywalne. Jeśli zarchiwizowany plik zostanie uruchomiony, Trojan.DownLoad3.35539 rozpakuje dokument RTF z macierzystego archiwum, zapisze go na dysku i wyświetli na ekranie.

screen

W tym samym czasie Trojan.DownLoad3.35539 zestawia połączenie z jednym ze zdalnych serwerów zarządzanych przez atakujących, pobiera archiwum zawierające Trojana szyfrującego (i jednocześnie żądającego okupu za rozszyfrowanie plików) - Trojan.Encoder.686 (znanego też jako CTB-Locker), a następnie rozpakowuje go i uruchamia. W następstwie pomyślnej instalacji na maszynie ofiary Trojan.Encoder.686 szyfruje pliki i wyświetla następującą wiadomość na ekranie komputera:

screen

Warto zaznaczyć, że atakujący dają swoim ofiarom tylko 96 godzin na zapłacenie okupu wymaganego do odzyskania plików i grożą, że nie spełnienie ich żądań będzie skutkować trwałą utratą danych. Aby uzyskać informacje o zasadach i kwocie okupu użytkownicy są kierowani na stronę rezydującą w sieci TOR.

screen

Trojan.Encoder.686 został skompilowany z użyciem bibliotek TOR i OpenSSL i mocno bazuje na swoich procedurach szyfrujących. Podczas szyfrowania danych ransomware wykorzystuje CryptoAPI do wygenerowania danych losowych jak i mechanizmy kryptografii krzywych eliptycznych (Elliptic Curve Cryptography - ECC), które na chwilę obecną powodują, że odzyskanie zaatakowanych w ten sposób danych jest niemożliwe.

Doctor Web zaleca użytkownikom zachowywanie ostrożności i nie uruchamianie plików wykonywalnych otrzymywanych w e-mailach, jak również powstrzymanie się od otwierania załączników w wiadomościach od niesprawdzonych nadawców, oraz regularne wykonywanie kopii zapasowych wartościowych danych.

Dodatkowo prosimy o zwrócenie uwagi, że Dr.Web Security Space 9 i 10 zawierają kilka komponentów, które ułatwiają automatyczne przeprowadzanie kopii zapasowych najbardziej wartościowych informacji i chronią komputer przed programami szyfrującymi i wymuszającymi okup oraz przed innymi rodzajami złośliwego oprogramowania.

Aby chronić swoje dane, warto stosować poniższe środki ostrożności:

  1. Upewnij się, że w ustawieniach Dr.Web Security Space (9 lub 10) masz włączoną „Ochronę zapobiegawczą”, która ochroni komputer przed zagrożeniami jeszcze nie rozpoznanymi przez Dr.Web.

    screen

  2. Przejdź do menu "Narzędzia" aby włączyć "Zapobieganie utracie danych" i skonfigurować parametry katalogów kopii zapasowych zawierających Twoje ważne pliki.

    screen

  3. Utwórz własne zadanie odpowiedzialne za wykonywanie kopii zapasowej wartościowych danych.

    screen

Powyższe ustawienia jak i zwiększona ostrożność przy pracy z e-mailami uczynią Twój system zabezpieczonym przed nowoczesnymi zagrożeniami, włączając oprogramowanie szyfrujące i wymuszające zapłacenie okupu.

Tell us what you think

To ask Doctor Web’s site administration about a news item, enter @admin at the beginning of your comment. If your question is for the author of one of the comments, put @ before their names.


Other comments

The Russian developer of Dr.Web anti-viruses
Doctor Web has been developing anti-virus software since 1992
Dr.Web is trusted by users around the world in 200+ countries
The company has delivered an anti-virus as a service since 2007
24/7 tech support

Dr.Web © Doctor Web
2003 — 2021

Doctor Web to rosyjski producent oprogramowania antywirusowego Dr.Web. Rozwijamy nasze produkty od 1992 roku.

125124, Rosja, Moskwa, 3. ulica Jamskiego Pola 2-12A