FOR USERS

Library
My library

+ Add to library

Profile

Back to news

Złośliwy program w firmware systemu Android – ostrzeżenie

Warszawa, 18 listopada 2014

Analitycy bezpieczeństwa Doctor Web wykryli nowy, złośliwy Trojan wbudowany bezpośrednio w firmware licznych urządzeń z systemem Android. Nazwany Android.Becu.1.origin złośliwy program potrafi pobierać, instalować i usuwać programy bez wiedzy użytkownika i blokować przychodzące SMS-y wysyłane z określonych numerów.

Wykryte malware jest złożone z kilku blisko ze sobą współpracujących modułów. Plik Cube_CJIA01.apk to główny moduł Android.Becu.1.origin. Rezyduje w katalogu systemowym i jest cyfrowo podpisany przez system operacyjny, co zapewnia mu wszystkie uprawnienia potrzebne do wykonywania wszystkich działań bez wiedzy użytkownika. Poza tym, będąc wbudowanym w firmware, program ten jest bardzo trudny do usunięcia konwencjonalnymi metodami.

Ten złośliwy program przystępuje do działania jak tylko zainfekowane urządzenie zostanie włączone lub odbierze nową wiadomość SMS. Jak tylko wystąpi jedno z tych zdarzeń, Android.Becu.1.origin, zgodnie ze swoim plikiem konfiguracyjnym, pobiera zaszyfrowany pakiet ze zdalnego serwera. Po roszyfrowaniu pozyskane dane są zapisywane w katalogu instalacyjnym malware jako plik uac.apk. Następnie używana jest procedura DexClassLoader w celu załadowania danych do pamięci urządzenia. Następnie złośliwy program uruchamia swój drugi komponent, uac.dex, który również jest zapisany w tym katalogu. Te dwa moduły tworzą główny "arsenał" wirusa i pozwalają mu na ukryte pobieranie, instalowanie i usuwanie aplikacji i są sterowane w tym celu ze zdalnego serwera.

Gdy tylko te moduły zostaną uruchomione z powodzeniem, złośliwy program sprawdza, czy jego trzeci moduł jest dostępny w systemie. Jest on zapisany w pliku com.zgs.ga.pack. Jeśli nie zostanie znaleziony, jest pobierany i instalowany na urządzeniu. Następnie rejestruje smartfona lub tablet na zdalnym serwerze przesyłając intruzom informacje o aktywnych kopiach Android.Becu.1.origin. Na tej podstawie jeśli użytkownik skasuje jeden z jego modułów, główny plik programu zostanie użyty w celu ich reinstalacji.

screen

Dodatkowo, oprócz głównych zadań - ukrytej instalacji i usuwania innych programów - malware potrafi blokować wszystkie SMS-y przychodzące z określonych numerów.

Na chwilę obecną analitycy bezpieczeństwa Doctor Web odkryli ten złośliwy kod w wielu modelach niedrogich urządzeń z Androidem, m.in. w UBTEL U8, H9001, World Phone 4, X3s, M900, Star N8000 i ALPS H9500. Firmware zarażone Android.Becu.1.origin jest ładowane przez samych użytkowników lub instalowane przez nie mających skrupułów dostawców smartfonów i tabletów biorących udział w przestępczym procederze.

Ponieważ Android.Becu.1.origin jest wbudowany w system operacyjny, jego zupełne usunięcie z użyciem standardowych metod jest niezwykle trudne, więc "zamrożenie" malware w menu zarządzania aplikacjami jest najłatwiejszym i najbezpieczniejszym sposobem uporania się z nim. Aby tego dokonać, znajdź główny plik Trojana na liście zainstalowanych programów (pakiet com.cube.activity) i naciśnij "Disable". W rezultacie złośliwa aplikacja stanie się nieaktywna i nie będzie mogła działać. Następnie trzeba usunąć jej dodatkowe komponenty (pakiety com.system.outapi i com.zgs.ga.pack), które mogą być już zainstalowane.

Ręczne usunięcie głównego komponentu malware na urządzeniu z odblokowanym dostępem na poziomie root'a i ponowne załadowanie firmware w wersji wolnej od wirusa (co w następnej kolejności spowoduje utratę wszystkich zapisanych informacji) jest bardziej radykalnym podejściem do neutralizacji Android.Becu.1.origin. Obydwie procedury mogą potencjalnie uszkodzić urządzenie i z tego powodu powinny być przeprowadzane przez doświadczonych użytkowników na ich własne ryzyko i jeśli zdecydujesz się na taki krok, upewnij się, że przed rozpoczęciem prac wykonałeś kopię zapasową wszystkich istotnych informacji.

Antywirus Dr.Web dla Androida i Dr.Web dla Androida Light z powodzeniem wykrywają to zagrożenie, dlatego zachęcamy użytkowników do przeprowadzania pełnego skanowania posiadanych urządzeń mobilnych pod kątem Android.Becu.1.origin i jego komponentów.

Tell us what you think

To ask Doctor Web’s site administration about a news item, enter @admin at the beginning of your comment. If your question is for the author of one of the comments, put @ before their names.


Other comments

The Russian developer of Dr.Web anti-viruses
Doctor Web has been developing anti-virus software since 1992
Dr.Web is trusted by users around the world in 200+ countries
The company has delivered an anti-virus as a service since 2007
24/7 tech support

Dr.Web © Doctor Web
2003 — 2021

Doctor Web to rosyjski producent oprogramowania antywirusowego Dr.Web. Rozwijamy nasze produkty od 1992 roku.

125124, Rosja, Moskwa, 3. ulica Jamskiego Pola 2-12A