FOR USERS

Library
My library

+ Add to library

Profile

Back to news

Nowy wirus zagraża graczom korzystającym z platformy Steam

24.09.2014

Wraz z rozwijającą się dynamicznie branżą gier wideo rośnie popularność trybu multiplayer. Rozgrywka dla wielu graczy często zakłada również możliwość kupna i sprzedaży wirtualnych przedmiotów, w tym również za prawdziwe pieniądze. Elementy te posiadają zatem swoją realną wartość przez co stają się obiektem zainteresowania cybeprzestępców. Analitycy ds. bezpieczeństwa firmy Doctor Web odkryli ostatnio szkodliwy program, który może wykradać wirtualne przedmioty zakupione przez graczy korzystających z platformy dystrybucji cyfrowej Steam.

Platforma Steam umożliwia jej użytkownikom m.in. pobieranie i aktualizowanie gier przez internet. Jej właściciel, firma Valve poinformowała ostatnio, że liczba zarejestrowanych kont w ramach ich usługi przekroczyła już 100 mln., co świadczy o jej ogromnej popularności Oprócz gier produkowanych przez Valve, platforma Steam rozpowszechnia także te, które są produkowane przez innych deweloperów. Wiele gier dostępnych na platformie umożliwia graczom wykorzystywanie różnych wirtualnych przedmiotów, dzięki którym można np. zmienić wygląd bohaterów lub poprawić ich parametry. Co więcej, dzięki specjalnemu serwisowi platformy Steam niektóre z tych elementów można kupić lub sprzedać za prawdziwe pieniądze.

screen

Pod koniec sierpnia 2014 roku na rozmaitych forach dla graczy zaczęły pojawiać się informacje od użytkowników platformy Steam o ginących elementach gier, które można było tam nabyć. Winowajcą tego rodzaju kradzieży jest Trojan.SteamBurglar.1, który został odnotowany w bazie wirusów programu Dr.Web. Wirus rozpowszechnia się poprzez czat i forum na platformie Steam, gdzie cyberprzestępcy zachęcają użytkowników do obejrzenia zrzutów z ekranu przedstawiających broń lub inne przedmioty, rzekomo dostępne do nabycia. Gracze otrzymywali wiadomości o przykładowej treści: „Cześć, podoba mi się Twoja broń. Czy zamienisz się na nią za moją broń? (zobacz broń)”. W momencie kiedy zdjęcia zawierające Trojana były wyświetlane danemu użytkownikowi, który stanowił cel ataku, Trojan przeszukiwał pamięć jego komputera, aby znaleźć uruchomiony plik steam.exe, a następnie pozyskać informacje o przedmiotach gracza. Program wykorzystywał słowa kluczowe takie jak: „rzadki” (rare), „nieśmiertelny” (immortal) i „legendarny” (legendary), aby ustalić, które z nich są najcenniejsze. Skradzione przedmioty były przenoszone na konto cyberprzestępców na platformie Steam, a następnie odsprzedawane dalej.

screen

Sygnatury programu Trojan.SteamBurglar.1 zostały dodane do bazy wirusów programu Dr.Web, tak więc komputery użytkowników platformy Steam, na których zainstalowane zostało oprogramowaniem firmy Doctor Web są chronione przed atakami trojana. Gracze, którzy dokonują jakiejkolwiek transakcji kupna i sprzedaży powinni zachować szczególną ostrożność zwłaszcza, gdy otrzymują oferty od nieznajomych i podejrzanych adresatów. Dokonując transakcji nawet za niewielką sumę można w ten sposób ryzykować utratę wszystkich swoich najcenniejszych przedmiotów.

Tell us what you think

To ask Doctor Web’s site administration about a news item, enter @admin at the beginning of your comment. If your question is for the author of one of the comments, put @ before their names.


Other comments

The Russian developer of Dr.Web anti-viruses
Doctor Web has been developing anti-virus software since 1992
Dr.Web is trusted by users around the world in 200+ countries
The company has delivered an anti-virus as a service since 2007
24/7 tech support

Dr.Web © Doctor Web
2003 — 2021

Doctor Web to rosyjski producent oprogramowania antywirusowego Dr.Web. Rozwijamy nasze produkty od 1992 roku.

125124, Rosja, Moskwa, 3. ulica Jamskiego Pola 2-12A