FOR USERS

Library
My library

+ Add to library

Profile

Back to news

W rekordowym tempie rośnie zagrożenie botami SMS

10.07.2014

Aplikacje zawierające moduły reklamowe przez bardzo długi czas plasowały się na samej górze rankingu najczęściej spotykanych złośliwych programów, sporządzanego przez firmę Doctor Web, producenta oprogramowania antywirusowego. Inne zagrożenia na urządzenia mobilne pracujące na systemie Android, włączając w to różnego rodzaju Trojany, zajmowały w zestawieniu miejsca daleko za nimi. Najnowsze dane statystyczne wskazują jednak ogromny wzrost liczby ataków ze strony tzw. botów SMS.

Według informacji uzyskanych przez program Dr.Web dedykowany systemowi Android, liczba wykrytych zagrożeń Android.SmsBot.120.origin w maju 2014 osiągnęła liczbę 236 tys., przez co szkodliwy program został liderem wśród Trojanów, wykrytych w tym miesiącu. W czerwcu, w dalszym ciągu rejestrowano rosnącą liczbę prób przedostania się tego złośliwego oprogramowania do urządzeń chronionych przez oprogramowanie antywirusowe Dr.Web. Do końca miesiąca, łączna liczba przypadków tego rodzaju nadużyć wyniosła 670 tys., wykazując wzrost o 227% w stosunku do poprzedniego miesiąca. Tak więc, w ciągu ostatniego miesiąca Android.SmsBot.120.origin ponownie stał się najbardziej "popularnym" Trojanem, stanowiąc 11% wszystkich wirusów wykrytych na urządzeniach mobilnych.

Trojan ten należy do licznej grupy szkodliwych programów typu SMS bot, które mogą odbierać polecenia od przestępców i wykonywać szereg szkodliwych działań. W szczególności, Android.SmsBot.120.origin może wysyłać, przechwytywać i usuwać wiadomości SMS, ładować określone strony internetowe w przeglądarce, uzyskiwać współrzędne urządzeń, a nawet usuwać poszczególne aplikacje.

screen screen screen
screen screen screen
screen screen screen

W większości przypadków, Trojan jest rozpowszechniany przez cyberprzestępców w postaci filmów dla dorosłych. Nie jest to jedyna forma, w jakiej Android.SmsBot.120.origin występuje. Może być również udostępniany jako rzekomo legalne oprogramowanie, a także pod postacią plików audio, dlatego też właściciele urządzeń z systemem Android powinni zachować szczególną ostrożność i powstrzymać się od pobierania treści, które pochodzą z wątpliwych źródeł.

Oprogramowanie Dr.Web stanowi skuteczną ochronę urządzeń z systemem Android, przez co Trojan Android.SmsBot.120.origin nie stanowi dla nich zagrożenia.

Tell us what you think

To ask Doctor Web’s site administration about a news item, enter @admin at the beginning of your comment. If your question is for the author of one of the comments, put @ before their names.


Other comments

The Russian developer of Dr.Web anti-viruses
Doctor Web has been developing anti-virus software since 1992
Dr.Web is trusted by users around the world in 200+ countries
The company has delivered an anti-virus as a service since 2007
24/7 tech support

Dr.Web © Doctor Web
2003 — 2021

Doctor Web to rosyjski producent oprogramowania antywirusowego Dr.Web. Rozwijamy nasze produkty od 1992 roku.

125124, Rosja, Moskwa, 3. ulica Jamskiego Pola 2-12A