14.04.2014
W celu wykradzenia środków z rachunku bankowego, cyberprzestępcom wystarczy dziś znajomość numeru konta i kodu PIN karty płatniczej. Jednym ze sposobów na uzyskanie tego rodzaju danych jest zainfekowanie bankomatów złośliwym oprogramowaniem.
Obecnie w bazie wirusów Dr.Web zarejestrowano jak dotąd 25 wersji Trojanów bankowych z rodziny Trojan.Skimer, które pozwalają cyberprzestępcom na wykradanie danych kart oraz kodów PIN. Trojan.Skimer znany jest od 2009 r., a jego najnowsza wersja pochodzi z lutego 2014 roku.
Poszkodowany zazwyczaj dowiaduje się o kradzieży już po fakcie, ale istnieją sposoby, aby zapobiegać tego rodzaju incydentom. Bankom zaleca się korzystanie ze specjalnego oprogramowania antywirusowego, użytkownicy zaś powinni wiedzieć, jak minimalizować ryzyko utraty środków finansowych.
Specjaliści z firmy antywirusowej Doctor Web przygotowali kilka pomocnych informacji dla właścicieli kart płatniczych, wypłacających pieniądze z bankomatów:
1. Jak hakerzy mogą ukraść kod PIN do karty płatniczej?
Brak zainstalowanego programu antywirusowego, wykorzystywanie luk w systemie ochrony bankomatów oraz niska świadomość zagrożenia ze strony ich użytkowników pozwala cyberprzestępcom na wiele sposobów wyłudzać środki od klientów banków. Jednym z nich są specjalne urządzenia – skimmer (czyli nakładka na klawiaturę) lub ukryta kamera, zamontowane przez przestępców. Urządzenia te mogą być montowane na zewnątrz lub wewnątrz bankomatów. Skimmer rejestruje dane zawarte na pasku magnetycznym karty, a za pomocą kamery złodziej odczytuje wprowadzany PIN. Kody PIN mogą zostać ukradzione w wyniku zainfekowania sieci korporacyjnej banku Trojanem z rodziny Trojan.Spy, a także poprzez zainfekowanie oprogramowania bankomatu.
2. Jak właściciel karty płatniczej może chronić się przed malware typu Trojan.Skimer?
Należy upewnić się, że bankomat nie jest wyposażony w ukryte kamery lub nie ma zainstalowanej specjalnej nakładki na klawiaturę. Podczas wpisywania kodu PIN, warto zakrywać drugą ręką klawiaturę.
Drugi rodzaj zagrożenia, czyli zainfekowanie bankomatu złośliwym oprogramowaniem, jest już praktycznie niemożliwe do wykrycia i uniknięcia przez przeciętnego użytkownika bankomatu. Jedynie bank – właściciel bankomatu – może i powinien chronić bankomaty, wyposażając je w wyspecjalizowane oprogramowanie antywirusowe. Zanim dokonamy transakcji w bankomacie, należy upewnić się, czy czytnik kart nie wzbudza podejrzeń i czy do bankomatu nie są przymocowane żadne podejrzane urządzenia. Jeśli cokolwiek wzbudza nasze wątpliwości, nie powinniśmy korzystać z tego bankomatu.
3. Otrzymałeś wiadomość tekstową: "Twoja karta bankowa jest zablokowana. Więcej informacji pod numerem telefonu ….". Jak postąpić w takiej sytuacji?
Po otrzymaniu tego rodzaju wiadomości, należy od razu zadzwonić na numer obsługi w celu uzyskania dalszych informacji. Warto pamiętać, żeby dzwonić tylko na oficjalne numery banku (np. ten widniejący na stronie lub podany na odwrocie karty), a nie ten z smsa, i nigdy nie podawać przez telefon kodu PIN. Tego rodzaju smsy mogą być wysyłane przez cyberprzestępców w celu wyłudzenia od nas poufnych danych (tzw. atak phisingowy).
4. W jaki sposób przestępcy mogą zainfekować bankomat złośliwym oprogramowaniem?
Większość nowoczesnych bankomatów działa w systemie Microsoft Windows, głównie Windows XP, którego wsparcie Microsoft zakończył w kwietniu 2014 roku. W związku z tym bankomaty mogą być infekowane przez te same rodzaje złośliwego oprogramowania, które wykorzystywane są do ataków na komputery stacjonarne. W celu kradzieży pieniędzy z bankomatu lub z karty kredytowej, tworzone są specjalne rodzaje złośliwego oprogramowania w postaci Trojanów bankowych.
Zainfekowanie bankomatu może polegać na podłączeniu do tego urządzenia przez przestępcę zawirusowanej pamięci masowej (przeważnie jest to pendrive USB), lub doprowadzeniu do wykorzystania przez konserwatorów tego typu urządzeń zainfekowanych nośników danych. Zdarzały się też przypadki załadowania i uruchomienia kodu wirusa z odpowiednio spreparowanej karty serwisowej, i dzięki wykorzystaniu luk w specjalistycznym oprogramowaniu tych urządzeń.
5. Jak hakerzy mogą uzyskać dane o kartach bankowych, wykorzystując w tym celu Trojany bankowe?
W trakcie korzystania z zarażonego bankomatu zostają zapisane informacje dostępne na pasku magnetycznym oraz kod PIN. Odczytanie informacji przez złodzieja odbywa się poprzez wprowadzenie odpowiednio spreparowanej karty, która pozwala przejąć kontrolę nad urządzeniem, wyświetlając skradzione informacje na ekranie lub zapisując je na użytej karcie. Dane mogą zostać również wydrukowane na paragonie.
Głównym zagrożeniem, jakie niosą ze sobą tego rodzaju Trojany bankowe jest to, że za pomocą skradzionych danych cyberprzestępcy zyskują możliwość tworzenia duplikatów kart bankomatowych oraz kredytowych i wypłacania pieniędzy z kont osób, które skorzystały z zainfekowanych bankomatów. O ile zabezpieczenie bankomatów leży po stronie banku, w przypadku skimmingu sami powinniśmy wykazać się ostrożnością, a w szczególności pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Warto również na bieżąco sprawdzać saldo rachunków oraz wyciągi z kart i kont bankowych.
Tell us what you think
To ask Doctor Web’s site administration about a news item, enter @admin at the beginning of your comment. If your question is for the author of one of the comments, put @ before their names.
Other comments