FOR USERS

Library
My library

+ Add to library

Profile

Back to news

Kolejny trojan atakuje rosyjskie bankomaty

25.03.2014

Współczesne zagrożenia nie są wymierzone wyłącznie w osoby prywatne. Również instytucje finansowe przyciągają uwagę cyberprzestępców, którzy tworzą złośliwe aplikacje przeznaczone do ataków m.in. na bankomaty i terminale płatnicze. Firma Doctor Web ostrzega przed najnowszym Trojanem tego rodzaju, o nazwie Trojan.PWS.OSMP.21. Zagraża on bankomatom należącym do jednego z najpopularniejszych w Rosji systemów płatniczych.

Trojan.PWS.OSMP.21 rozprzestrzenia się w postaci biblioteki łączonej dynamicznie poprzez zainfekowane pamięci USB (flashdrive). Równocześnie zidentyfikowany został dropper dla tego Trojana (czyli program wykorzystywany w procesie instalacji złośliwego oprogramowania po to, aby nie zostało ono wykryte przez skanery antywirusowe). Po zainfekowaniu systemu operacyjnego bankomatu, biblioteka Trojana jest kopiowana do folderu Application Data jako win.sxs. Służy ona m.in. do modyfikowania rejestru systemu Windows w czasie uruchamiania komputera, przy czym dodany wpis do rejestru nosi nazwę Taskbar.

screenshot

Następnie, dzięki innej złośliwej funkcjonalności, Trojan szuka uruchomionego procesu związanego z obsługą operacji finansowych i jeśli go nie znajdzie, inicjuje inną procedurę, która infekuje pamięci USB. Jeśli szukana aplikacja jest aktywna, Trojan.PWS.OSMP.21 próbuje pobrać plik config.dat i pliki dzienników z folderu zawierającego odpowiedni plik wykonywalny i gromadzi informacje o dysku twardym. Następnie wszystkie dane są przesyłane w zaszyfrowanej formie na serwer cyberprzestępców. Jeśli transfer danych się powiedzie, Trojan sam się usuwa.

Sygnatura Trojan.PWS.OSMP.21 została dodana do bazy wirusów Dr.Web 14 lutego br. Programy antywirusowe Doctor Web z powodzeniem wykrywają i usuwają ten rodzaj złośliwego oprogramowania.

Tell us what you think

To ask Doctor Web’s site administration about a news item, enter @admin at the beginning of your comment. If your question is for the author of one of the comments, put @ before their names.


Other comments

The Russian developer of Dr.Web anti-viruses
Doctor Web has been developing anti-virus software since 1992
Dr.Web is trusted by users around the world in 200+ countries
The company has delivered an anti-virus as a service since 2007
24/7 tech support

Dr.Web © Doctor Web
2003 — 2021

Doctor Web to rosyjski producent oprogramowania antywirusowego Dr.Web. Rozwijamy nasze produkty od 1992 roku.

125124, Rosja, Moskwa, 3. ulica Jamskiego Pola 2-12A