FOR USERS

Library
My library

+ Add to library

Profile

Back to news

Doctor Web ostrzega przed fałszywymi mailingami wysyłanymi w imieniu RU CENTER

2 sierpnia 2017

Specjaliści Doctor Web zauważyli ostatnio tendencję do coraz to większego upowszechniania się w Internecie wiadomości e-mail o charakterze phishingowym. Cyberprzestępcy wysyłają te wiadomości e mail poszywając się pod rosyjską firmę zarządzającą rejestracją domen “RU-CENTER”. W ciągu ostatnich dwóch tygodni takie masowe wysyłki maili zostały zarejestrowane dwa razy. W tych e-mailach cyberprzestępcy sugerują administratorom stron www umieszczenie na serwerze specjalnego pliku PHP. To działanie doprowadzi do narażenia danego zasobu internetowego na niebezpieczeństwo.

Najwyraźniej do dystrybucji tych fałszywych mailingów cyberprzestępcy użyli bazy kontaktów administratorów domen zarejestrowanych w RU-CENTER. Cyberprzestępcy odnoszą się do pewnych zmian w regułach ICANN i proponują administratorowi domeny utworzenie pliku PHP z określoną zawartością w głównym katalogu serwera. Utworzenie tego pliku jest rzekomym potwierdzeniem prawa do użycia danej domeny przez odbiorcę takiego e-maila. Sam e-mail zawiera logo RU-CENTER i jest rzekomo wysłany w ich imieniu.

#drweb

Plik proponowany do zapisania w głównym katalogu zawiera polecenie, które wykonuje niezależny kod określony w zmiennej. Cyberprzestępcy mogą wysyłać ten kod do skryptu umieszczonego na serwerze jako żądanie GET lub POST. Specjaliści Doctor Web ostrzegają, że spełnienie żądań cyberprzestępców będzie prowadzić do narażenia strony www na niebezpieczeństwo. Jeśli odbierzesz taki e-mail, zignoruj go. Jeśli masz przypuszczenia, że nadawcą e-maila jest rzeczywiście rejestrator nazw domen, sprawdź tą informację ze wsparciem technicznym firmy rejestrującej.

Tell us what you think

To ask Doctor Web’s site administration about a news item, enter @admin at the beginning of your comment. If your question is for the author of one of the comments, put @ before their names.


Other comments

The Russian developer of Dr.Web anti-viruses
Doctor Web has been developing anti-virus software since 1992
Dr.Web is trusted by users around the world in 200+ countries
The company has delivered an anti-virus as a service since 2007
24/7 tech support

Dr.Web © Doctor Web
2003 — 2021

Doctor Web to rosyjski producent oprogramowania antywirusowego Dr.Web. Rozwijamy nasze produkty od 1992 roku.

125124, Rosja, Moskwa, 3. ulica Jamskiego Pola 2-12A