FOR USERS

Library
My library

+ Add to library

Profile

Back to news

Doctor Web zarejestrował ponad milion pobrań z Google Play trojanów dla Androida

10 listopada 2016

Specjaliści Doctor Web wykryli w Google Play nowego trojana, nazwanego Android.MulDrop.924. Ten trojan w skrycie pobiera aplikacje i zachęca użytkowników do ich instalacji. Dodatkowo wyświetla denerwujące reklamy.

Android.MulDrop.924 rozpowszechnia się poprzez Google Play jako aplikacja nazwana “Multiple Accounts: 2 Accounts”, która do tej pory została pobrana ponad milion razy. Ten złośliwy program ułatwia równoległe używanie wielu kont użytkownika, głównie w grach i w innych programach zainstalowanych na urządzeniu. Jednakże, mimo że wygląda na niegroźną, to ta aplikacja skrywa w sobie złośliwe funkcjonalności o których ofiary nie są informowane. Analitycy bezpieczeństwa Doctor Web ostrzegli już Google o tym incydencie, jednakże w chwili opublikowania tej wiadomości Android.MulDrop.924 był wciąż dostępny do pobrania.

screen Android.MulDrop.924 #drweb

Trojan ma unikalną, modułową architekturę. Część jego funkcjonalności jest zlokalizowana w dwóch modułach pomocniczych, które są zaszyfrowane i ukryte wewnątrz obrazu PNG w katalogu zasobów wirusa Android.MulDrop.924. Uruchomiony, trojan wypakowuje i kopiuje te moduły do swojego katalogu lokalnego w sekcji /data, a następnie ładuje je do pamięci.

Jeden z tych komponentów realizuje nie tylko niegroźne funkcje, ale również zawiera kilka wtyczek reklamowych używanych przez autorów trojana do generowania dochodu. Jednym z nich jest też złośliwy moduł Android.MulDrop.924 — w skrycie pobiera on aplikacje i zaprasza użytkowników do ich instalacji. Dodatkowo potrafi wyświetlać reklamy w pasku statusowym urządzenia.

screen Android.MulDrop.924 #drweb screen Android.MulDrop.924 #drweb screen Android.MulDrop.924 #drweb

Oprócz Google Play, Android.MulDrop.924 jest rozpowszechniany poprzez inne sklepy z aplikacjami. Jedna z jego modyfikacji jest wbudowana we wcześniejszą wersję aplikacji “Multiple Accounts: 2 Accounts”. Jest podpisana certyfikatem pochodzącym od firmy trzeciej i, podobnie jak moduł Android.DownLoader.451.origin, zawiera dodatkową złośliwą wtyczkę Android.Triada.99, która pobiera exploity w celu uzyskania uprawnień root’a na zainfekowanym urządzeniu. Ten moduł potrafi również pobierać i instalować inne aplikacje. Fakt, że ta modyfikacja jest podpisana innym certyfikatem świadczy o tym, że jest zmodyfikowana i dystrybuowana przez inną grupę agresorów, niezależną od twórców oryginalnego trojana.

Dr.Web dla Androida z powodzeniem wykrywa wszystkie znane wersje Android.MulDrop.924 i jego komponentów, nie stanowią więc one żadnego zagrożenia dla naszych użytkowników.

Już teraz zabezpiecz swoje urządzenie z Androidem razem z Dr.Web

Kup online Kup w Google Play Pobierz za darmo

Tell us what you think

To ask Doctor Web’s site administration about a news item, enter @admin at the beginning of your comment. If your question is for the author of one of the comments, put @ before their names.


Other comments

The Russian developer of Dr.Web anti-viruses
Doctor Web has been developing anti-virus software since 1992
Dr.Web is trusted by users around the world in 200+ countries
The company has delivered an anti-virus as a service since 2007
24/7 tech support

Dr.Web © Doctor Web
2003 — 2021

Doctor Web to rosyjski producent oprogramowania antywirusowego Dr.Web. Rozwijamy nasze produkty od 1992 roku.

125124, Rosja, Moskwa, 3. ulica Jamskiego Pola 2-12A