Defend what you create

Other Resources

Zamknij

Library
My library

+ Add to library

Profile

Back to news

Doctor Web odkrywa trojana dla Linuxa napisanego w języku Rust

8 września 2016

Specjaliści Doctor Web odkryli nowego trojana dla Linuxa napisanego w języku programowania Rust. Trojan został nazwany Linux.BackDoor.Irc.16.

Linux.BackDoor.Irc.16 jest typowym backdoor’em wykonującym polecenia wydawane przez cyberprzestępców poprzez protokół IRC (Internet Relay Chat). Trojan łączy się z publicznym kanałem IRC określonym w jego konfiguracji i oczekuje na instrukcje.

screen #drweb

Trojan potrafi wykonywać tylko cztery komendy. Może połączyć się z określonym kanałem IRC, wysłać do cyberprzestępców informację o zainfekowanym komputerze, wysłać do cyberprzestępców dane o aplikacjach uruchomionych w systemie i usunąć siebie samego z zainfekowanej maszyny.

W odróżnieniu od większości swoich odpowiedników, Linux.BackDoor.Irc.16 został napisany w Rust, języku programowania którego stworzenie było sponsorowane przez Mozilla Research. Jego pierwsza stabilna wersja została wydana w 2015 roku. Linux.BackDoor.Irc.16 został zaprojektowany jako trojan wieloplatformowy — na przykład, aby stworzyć wersję dla Windows, cyberprzestępcy muszą tylko rekompilować ten złośliwy program. Analitycy Doctor Web są przekonani, że Linux.BackDoor.Irc.16 jest, w rzeczywistości, prototypem (Proof of Concept), ponieważ nie potrafi replikować sam siebie, a kanał IRC użyty przez trojana do otrzymywania poleceń od cyberprzestępców nie jest obecnie aktywny.

Sygnatura Linux.BackDoor.Irc.16 została już dodana do bazy Dr.Web dla Linuxa i jest on z powodzeniem wykrywany i usuwany przez produkty antywirusowe Doctor Web.

Więcej na temat tego trojana

Tell us what you think

You will be awarded one Dr.Webling per comment. To ask Doctor Web’s site administration about a news item, enter @admin at the beginning of your comment. If your question is for the author of one of the comments, put @ before their names.


Other comments

The Russian developer of Dr.Web anti-viruses
Doctor Web has been developing anti-virus software since 1992
Dr.Web is trusted by users around the world in 200+ countries
The company has delivered an anti-virus as a service since 2007
24/7 tech support

Dr.Web © Doctor Web
2003 — 2021

Doctor Web to rosyjski producent oprogramowania antywirusowego Dr.Web. Rozwijamy nasze produkty od 1992 roku.

125124, Rosja, Moskwa, 3. ulica Jamskiego Pola 2-12A