FOR USERS

Library
My library

+ Add to library

Profile

Back to news

Doctor Web ostrzega: bezplikowy trojan Kovter został wykryty w rejestrze systemowym

10 czerwca 2016

Spośród obecnie występujących złośliwych programów możemy wyodrębnić kategorię nazywaną trojanami „bezplikowymi”. Ich główna cecha leży w fakcie, że ich złośliwy “arsenał” jest zlokalizowany nie w pliku, ale bezpośrednio w pamięci komputera. Pliki niezbędne do ich działania są zapisywane w różnych kontenerach — na przykład w rejestrze systemowym Windows. W tej wiadomości Doctor Web zamierza skupić się na jednym z reprezentantów tej grupy, nazwanym Trojan.Kovter.297.

Trojan.Kovter jest rozpowszechniany przez inną złośliwą aplikację — Trojan.MulDrop6.42771, która została zaprojektowana specjalnie do instalowania na komputerach innego malware. Te powiązane ze sobą trojany są wykrywane przez antywirusy Dr.Web jako Trojan.Kovter.297. Wbrew temu, jak nieskomplikowanie on wygląda, Trojan.MulDrop6.42771 posiada dość wyrafinowaną architekturę. Jego kod zawiera wiele losowych linii i wywołań funkcji, co czyni analizę trojana trudniejszą, a jego biblioteka jest ukryta pod postacią obrazka pomiędzy innymi zasobami wirusa Trojan.MulDrop6.42771. Trojan potrafi określić, czy na komputerze są uruchomione maszyny wirtualne lub inne narzędzia do debugowania używane przez analityków bezpieczeństwa do badania próbek malware. Jeśli trojan wykryje dowolne z nich, to natychmiast przerywa swoje działanie. Oprócz tego potrafi wyświetlać na ekranie losowe wiadomości tekstowe i wyłączać mechanizm Kontroli Kont Użytkownika w Windows (User Accounts Control – UAC).

Trojan.MulDrop6.42771 używa siedem różnych sposobów na włączenie swojego autouruchamiania w systemie i potrafi wdrożyć sześć różnych metod swojego uruchomienia się — w jaki sposób trojan zostanie uruchomiony jest określone w pliku konfiguracyjnym. Oprócz tego złośliwa aplikacja potrafi skopiować się do głównych katalogów wszystkich podłączonych napędów i stworzyć plik autorun.inf, rozpowszechniając się w sposób spotykany przy dystrybucji robaków.

Jak wymieniliśmy wcześniej, niektóre próbki Trojan.MulDrop6.42771 zawierały wirusa Trojan.Kovter, bezplikowego trojana. Z zasady jest on uruchamiany przez Trojan.MulDrop6.42771, mimo że posiada swój własny mechanizm autouruchamiania. Złośliwy program tworzy parę wpisów do rejestru systemowego: pierwszy z nich to kod trojana, drugi — skrypt wymagany do jego odszyfrowania i załadowania do pamięci komputera. Nazwy tych wpisów zawierają znaki niemożliwe do odczytania — tym samym nie mogą one być wyświetlone przez program regedit.

screen Trojan.Kovter #drweb

Z tej przyczyny Trojan.Kovter działa w pamięci komputera bez kopiowania się na dysk w celu pozostania w systemie tak długo, jak to tylko możliwe. Trojan.Kovter może mieć przypisaną etykietkę trojana reklamowego, ponieważ równolegle uruchamia kilka okien Microsoft Internet Explorera, odwiedza strony określone przez twórców wirusa i generuje ruch zapoczątkowany na tych stronach odwołując się do linków prowadzących do reklam i do banerów reklamowych. W ten sposób agresorzy zarabiają pieniądze na programach partnerskich i na reklamodawcach.

Pomimo fakty, że Trojan.Kovter próbuje ukryć swoją aktywność, Antywirusy Dr.Web z powodzeniem wykrywają i usuwają tego trojana. Mimo to usilnie zalecamy naszym użytkownikom przeprowadzanie bieżących aktualizacji baz antywirusowych i regularne skanowanie systemu, szczególnie w przypadku gdy pojawią się jakieś podejrzenia, że komputer może być zainfekowany.

Więcej o Trojan.MulDrop6.42771
Więcej o Trojan.Kovter.297

Tell us what you think

To ask Doctor Web’s site administration about a news item, enter @admin at the beginning of your comment. If your question is for the author of one of the comments, put @ before their names.


Other comments

The Russian developer of Dr.Web anti-viruses
Doctor Web has been developing anti-virus software since 1992
Dr.Web is trusted by users around the world in 200+ countries
The company has delivered an anti-virus as a service since 2007
24/7 tech support

Dr.Web © Doctor Web
2003 — 2021

Doctor Web to rosyjski producent oprogramowania antywirusowego Dr.Web. Rozwijamy nasze produkty od 1992 roku.

125124, Rosja, Moskwa, 3. ulica Jamskiego Pola 2-12A