Library
My library

+ Add to library

Profile

Doctor Web’s November 2023 review of virus activity on mobile devices

According to the detection statistics collected by Dr.Web for Android, in November 2023, users were less likely to encounter adware trojans from the Android.HiddenAds and Android.MobiDash families. The activity of the former decreased by a quarter (25.03%) and the latter—by more than a third (35.87%). Moreover, banking trojans and malicious spyware apps were detected less often—by 3.53% and 17.10%, respectively.
21.12.2023 | O wirusach

Wykorzystanie podatności w Cleverence Mobile SMARTS Server do wydobywania kryptowalut

W lipcu 2017 specjaliści Doctor Web wykryli podatność 0-day w aplikacji serwerowej Cleverence Mobile SMARTS Server. Twórcy programu opublikowali aktualizację usuwającą tą podatność, jednakże cyberprzestępcy wciąż używają jej do wydobywania kryptowalut.
24.01.2018 | O wirusach

Doctor Web wykrył w Google Play zainfekowane gry pobrane ponad 4500000 razy

Analitycy wirusów Doctor Web wykryli w Google Play „kilka” gier zawierających wirusa Android.RemoteCode.127.origin. Został on zaprojektowany do skrytego pobierania i uruchamiania dodatkowych modułów przeprowadzających różne złośliwe operacje. Na przykład, symulują one działania użytkownika otwierając w skrycie strony www i klikając na ich elementach.
16.01.2018 | O wirusach

Doctor Web przebadał nowego backdoora dla Windows

Rodzina backdoor’ów Anunak to cała gama złośliwych programów zdolnych do wykonywania na zainfekowanym urządzeniu poleceń cyberprzestępców. Specjaliści ds. bezpieczeństwa Doctor Web przebadali reprezentanta tej rodziny infekującego 64-bitowe wersje Microsoft Windows i szyfrującego wszystkie dane wymieniane z serwerem kontrolno-zarządzającym (serwerem C&C).
22.12.2017 | O wirusach

Doctor Web ostrzega przed hakowaniem stron www z użyciem “Internetu rzeczy”

Doctor Web opublikował już artykuł na temat trojana Linux.ProxyM zdolnego do infekowania urządzeń typu “smart” z systemem Linux. We wrześniu cyberprzestępcy użyli go do wysyłania wiadomości typu spam, a ostatnio użyli go do hakowania stron www.
07.12.2017 | O wirusach

Doctor Web wykrył nowego trojana bankowego

Trojany zaprojektowane do wykradania pieniędzy z kont bankowych stanowią poważne zagrożenie. Ponieważ trojany bankowe są zazwyczaj dość złożonymi, wielokomponentowymi złośliwymi programami, to nie pojawiają się zbyt często. Specjaliści Doctor Web przebadali nową wersję złośliwego programu z dobrze znanej rodziny Trojan.Gozi.
24.11.2017 | O wirusach

Specjaliści Doctor Web wykryli nowego backdoora dla Linuxa

Specjaliści Doctor Web wykryli nowego backdoora dla Linuxa, będącego bezpośrednim dowodem na to, że cyberprzestępcy utrzymują swoje zainteresowanie systemami operacyjnymi z rodziny Linux.
20.11.2017 | O wirusach

Doctor Web wykrył złośliwe aplikacje w Google Play, a każda miała ponad 2 miliony pobrań

Specjaliści Doctor Web wykryli kilka aplikacji w Google Play zawierających trojana Android.RemoteCode.106.origin. Ten złośliwy program w skrycie otwiera strony www, śledzi linki reklamowe i banery znajdujące się na nich i zwiększa statystyki ruchu. Dodatkowo może być on użyty do przeprowadzania ataków phishingowych i wykradania poufnych informacji.
13.11.2017 | O wirusach

BadRabbit boi się komputerów chronionych przez Dr.Web: Nasze badania nad niesławnym trojanem

Trojan szyfrujący pliki Trojan.BadRabbit, który w ciągu ostatnich dni był tematem wielu dyskusji w licznych środkach masowego przekazu, na stronach www i wśród twórców oprogramowania antywirusowego, rozpoczął swoje rozpowszechnianie się 24 października i wkrótce potem (bazując na tych samych źródłach) zainfekował wiele komputerów nie tylko w Rosji, ale i w innych krajach. Doctor Web publikuje początkowe rezultaty swoich badań nad tym złośliwym programem. Bazując na nich możemy powiedzieć, że “zły królik” sprawdza, czy na komputerze działają produkty Dr.Web. Jeśli wykryje procesy łączone z naszym oprogramowaniem, to pomija etap szyfrowania, starając się w ten sposób uniknąć wykrycia. Trojan sprawdza również obecność produktów firmy McAfee.
26.10.2017 | O wirusach

Systemy chronione przez Dr.Web powstrzymują "złego królika"

Trojan.BadRabbit, znany również jako BadRabbit, nie stanowi zagrożenia dla użytkowników, których maszyny są chronione przez aktualne wersje oprogramowania Dr.Web z włączonym komponentem ochrony zapobiegawczej. Dr.Web wykrywa to malware jako DPH:Trojan.Encoder.32 i tym samym zapobiega zaszyfrowaniu plików. Dr.Web chroni również przed zmodyfikowaniem przez to malware głównego sektora rozruchowego dysku (MBR). Arsenał trojana jest zbliżony do “wyposażenia” wirusa Trojan.Encoder.12544, znanego również jako Petya, Petya.A, ExPetya i WannaCry-2 i wykorzystuje tą samą procedurę. Program został przebadany przez analityków Doctor Web.
25.10.2017 | O wirusach

Doctor Web przebadał backdoora napisanego w języku Python

Backdoory to złośliwe programy które potrafią wykonywać polecenia cyberprzestępców, pozwalając im na nielegalne kontrolowanie zainfekowanego urządzenia. Analitycy Doctor Web przebadali nowego backdoora, którego główną cechą jest to, że został napisany w języku Python.
16.10.2017 | O wirusach

Cyberprzestępcy używają “Internetu rzeczy” do wysyłania wiadomości typu spam

Liczba złośliwych programów zdolnych do infekowania urządzeń typu “smart” z systemem Linux ciągle się powiększa. Większa część z nich została zaprojektowana do przeprowadzania ataków DDoS i zapewniania anonimowości w sieci. Badania przeprowadzone przez specjalistów Doctor Web odkryły, że cyberprzestępcy używają takich trojanów dla Linuxa do masowej wysyłki wiadomości e-mail.
12.09.2017 | O wirusach

Dr.Web jako pierwszy wykrywa program ładujący trojana dla urządzeń typu “smart” z systemem Linux, opartych na architekturze MIPS/MIPSEL

Gama współczesnych złośliwych programów dla urządzeń pracujących pod kontrolą systemu Linux jest wyjątkowo szeroka. Jednym z najszerzej rozpowszechnionych trojanów dla tego systemu operacyjnego jest Linux.Hajime, którego kilka programów ładujących jest wykrywane tylko przez Antywirusa Dr.Web.
24.08.2017 | O wirusach

Miłośnik Krebsa stworzył nowego trojana

Trojany “górnicze”, które wykorzystują zasoby komputera do wydobywania kryptowalut, są znane od 2011 roku. W ostatnich latach zainteresowanie przestępców takimi złośliwymi programami nie zanikło, czego dowodem jest pojawianie się nowych programów tego typu.
21.08.2017 | O wirusach